Badania są podstawą do tego by mieć pewność czy zdrowie jest odpowiednie czy złe. Dużo badań jest cyklicznych, ponieważ to pozwala ludziom przypomnieć sobie o prywatnym zdrowiu. Na co dzień najczęściej człowiek nie pamięta o tym ze względu na profesję.

Jednakże kiedy media bądź własne notatki przypominają o badaniach okresowych wtenczas od razu człowiek się temu poddaje. Wolno je zrobić nawet we własnej przychodni i są to szablonowe badania. Zazwyczaj bada się wzrok, słuch, a też krew, mocz czy stan własnych narządów rodnych. Dama tych badań ma o dużo więcej w zależności od wieku oraz stanu zdrowia. Te bardziej karkołomne odbywają się już w szpitalu. Jeśli wyniki badań są właściwe wówczas nie ulega wątpliwości że człowiek jest zdrowy oraz może spać spokojnie.

Jednak jeżeli są nieduże odchylenia wypada je skonsultować z doktorem i tym samym poddać się leczeniu. Najwięcej osób jakie chodzi na badania to sportowcy albowiem dla nich zdrowie ma znaczenie priorytetowe – sprawdź rezonans magnetyczny prostaty. Również zdrowie dzieci jest na tyle istotne że badania są egzekwowane dość w szeregu przypadków. Wykonanie badania, jakim jest tomografia komputerowa, służy po największej części ocenie wszystkich struktur anatomicznych, oraz ocenie czy istnieją jakieś nieprawidłowości, groźne dla zdrowia i życia pacjenta.

Główną zaletą, jaką charakteryzuje się tomografia komputerowa jest to, że jest to metoda w pełni pewna, ponieważ nie używa promieniowania rentgenowskiego, które może w nadmiernych ilościach oddziaływać negatywnie na organizm ludzki. Badanie, jakim jest tomografia komputerowa w trybie bezzwłocznym wykonuje się w razie podejrzenia krwawienia doczaszkowego, klinicznego ropienia mózgu, oraz urazu głowy, lub też też kanału kręgowego. Innymi wskazaniami do wykonania tomografii komputerowej jest podejrzenie nowotworu pierwotnego i wtórnego mózgowia, choroby przysadki mózgowej oraz oczodołu, zwyrodnienie kręgosłupa, defekty wrodzone, a też choroby czaszki, zatok, jam nosa, krtani i gardła. Tomografię komputerową wykonuje się też niezmiernie w szeregu przypadków, kiedy mamy do czynienia z zaburzeniami klatki piersiowej, zmian zachodzących w opłucnej, urazów śledziony, i zapalenia nerek, tętnic, a też w skomplikowanej patologii nadnerczy.