Strefa Wiedzy to kategoria na stronie internetowej POSNET POLSKA S.A., w jakiej umieszczony jest dodatkowy artykuł dedykowany budowie oraz klasyfikacji kas fiskalnych. Dostępne na rynku kasy fiskalne składają się z: klawiatury, wyświetlacza, drukarki oraz modułu fiskalnego. Moduł fiskalny to wiodący podzespół wszystkich kas fiskalnych. Tego typu układ elektroniczny posiada nieusuwalną pamięć, w jakiej zapisane są wszystkie informacje o transakcjach wykonywanych na kasie. Pamięć kasy fiskalnej zapisuje spis wszystkich towarów i usług, jakie są możliwe do zrealizowania w konkretnym zakładzie.

W pamięci modułu fiskalnego zapisywane są także: kod kreskowy, cena, stawka podatku VAT dla określonych towarów. W trakcie transakcji wystarczy, że ekspedient wpisze kod towaru, a oprogramowanie kasy znajdzie w katalogu danych inne informacje na jego temat. Po potwierdzeniu dystrybucji kasa wydrukuje paragon. Pamięć modułu fiskalnego przewidziana jest na około pięć lat codziennej pracy konkretnej kasy fiskalnej. Moduł zabezpieczony jest plombą na obudowie kasy, jaką może usuwać tylko obsługa serwisowa. Co dwa lata wszystkie kasy fiskalne muszą przejść przez obowiązkowy przegląd techniczny, jaki odnotowany jest w książce serwisowej kasy. Kasy fiskalne podzielone są na: małe, średniej wielkości i systemowe.

Każdy właściciel firmy sam decyduje o tym, jakiego rodzaju kasa okaże się najbardziej przystosowana do jego działalności. terminal POS to urządzenia multifunkcyjne, wobec czego opłaca się dowiedzieć się, które modele okażą się dopasowane do wykazanego modelu biznesowego. We wspomnianym tekście można zapoznać się z najważniejszymi szczegółami. Abstrahując od modelu, każda kasa fiskalna niezbędna jest do zrobienia rozliczeń z systemem fiskalnym. Dostępne na rynku kasy fiskalne, które dopuszczone są do sprzedaży muszą mieć homologację, czyli certyfikat potwierdzający zgodność urządzenia z aktualnymi przepisami administracyjnymi oraz wymaganiami technicznymi. Jest on wydawany przez Główny Urząd Miar. Natomiast, przynależenie do ewidencjonowania na kasie rachunkowej w trybie fiskalnym określa fiskalizacja.