W tradycji polskiej dominuje przekonanie, iż prawdziwy, dobry dom to taki, który jest wykonany w technologii murowanej – dopiero w minionych latach nieco zmienia się to przekonanie (u co niektórych) oraz stopniowo coraz więcej domów powstaje w technologii drewnianej. Większość też z nas twierdzi, że prawdziwy dom ma obowiązek posiadać piwnice – takie przekonanie dominuje przynajmniej w obfitej większości osób średniego i starszego pokolenia, młodzi ludzie niekoniecznie już tak uważają. Właśnie dlatego również decydując się na budowę domu trzeba podjąć strategiczną decyzję – czy konstruować dom schematycznym, z podpiwniczeniem, ewentualnie po części podpiwniczony, lub również wybrać opcję domu postawionego na gruncie, beż żadnej piwnicy. Jest to istotna sprawa już na wstępie, kiedy przeglądamy różne projekty domów, bo już wtedy powinniśmy wiedzieć, jaki projekt wybrać, by było w nim jak najmniej przeróbek i zmian, wielokrotnie wymagających poniesienia akcesoryjnych kosztów.

Dom z podpiwniczeniem to będzie na pewno przydatną opcją w sytuacji, kiedy tak właściwie do dyspozycji posiadamy relatywnie niewielka działkę budowlaną, wtedy najmniejsza nawet powierzchnia powinna być dogłębnie, z rozmysłem zagospodarowana – wtedy wolno zainwestować w posadzka anhydrytowa. Budowa domu w tej opcji pozwala na przykład na umiejscowienie na poziomie piwnicy garażu, co zaoszczędzi miejsca na posesji, a ponadto mogą być tam zlokalizowane pokoje gospodarcze, kotłownia, a nawet takie pomieszczenia gospodarcze jak pralnia, suszarnia lub siłownia – będzie to zdumiewające wykorzystanie pobocznej przestrzeni.

Jednak w sytuacji, kiedy tak właściwie mamy rozległą posesje, pomocnym rozwiązaniem będzie podjecie decyzji o budowy domu na gruncie. Takie wyjście jest z pewnością niemało tańsze, albowiem wybudowanie piwnicy podwyższa koszt budowy domu, jeśli powiadamy o stanie surowym, nawet do 30 procent, a to może okazać się kwota niebagatelna. Ponadto koszt ten ma okazję być jeszcze znacznie większy, jeżeli okaże się, że działka wybrana pod budowę domu ma nadzwyczaj niski poziom wód gruntowych, wówczas dom musi być budowany w technologii tak zwanej wanny, co oczywiście zwiększy oprócz tego koszt jego podpiwniczenia.