Rolnicy pielęgnują niezwykle przeróżne rzeczy. Jest to w zasadzie zboże, warzywa oraz owoce. Każdy rolnik samodzielnie decyduje, co chce posiać. Samodzielnie podejmuje decyzję, czy skoncentrować się na uprawie zboża, hodowli bydła czy na przykład na ogrodnictwie. Coraz to znacznie bardziej dochodowe staje się pielęgnowanie roślin ekologicznych. Powinny być jednakże różne potwierdzenia na to, że rośliny rzeczywiście takie są.

W pewnych momentach wypada wobec tego wypełnić formalności, zgłosić taki sposób uprawy do trafnych miejsc, urzędów, uzyskać właściwe poświadczenia. Ma prawo to być męczące, zwłaszcza dla rolnika, który nie zna się na takich rzeczach, jaki nie ma tyle wolnego czasu, by biegać i organizować formalności. Coraz więcej jest laików roślin ekologicznych.

Ludzie pragną odżywiać się zdrowo. Pragną mieć pewność, że jarzyny które jedzą są jarzynami ekologicznymi, wyhodowanymi bez użycia chemicznych oraz trujących nawozów. Takie rośliny są o dużo droższe, ciężej jest jednak je wyhodować. Musimy dbać o to, aby były regularnie plewione, w słusznym momencie zerwane. Znamy chociaż kilkanaście o ile nie kilkadziesiąt nazw roślin uprawnych, zdajemy sobie sprawę z tego, jak one wyglądają, jak dojrzewają, kiedy tak właściwie je się zbiera. Największą wiedzę na ten temat mają oczywiście rolnicy, którzy stosują tutaj. To oni absorbują się uprawą roli, w tym też uprawą roślin uprawnych. Wyróżnić możemy siedem grup takich naturalnie roślin. Pierwsza z nich to buraki – cukrowe i pastewne.

Wielu rolników absorbuje się właśnie uprawą takich roślin. Grupa druga to rośliny paszowe. Są to różnego rodzaju trawy, rośliny strączkowe, motylkowate. Trzecią grupę stanowią rośliny oleiste. To z nich pozyskujemy olej. To pomiędzy innymi gorczyca, len czy rzepak. Grupa czwarta to rośliny zbożowe. Wszyscy bodajże wiemy, jak wygląda pszenica, żyto czy kukurydza. Kolejne grupy to warzywa oraz ziemniaki. Ostatnią grupę stanowią jarzyny sadownicze, do których zaliczamy drzewka owocowe i rośliny jagodowe. Tak wiec wybór mamy kolosalny. Mamy prawo decydować, co pragniemy zjeść. Co poniektóre warzywa czy owoce mają wybitnie sporo wartości odżywczych, inne mają znikomą ilość witamin.