Do prac na wysokościach mogą służyć różne urządzenia. Sporo osób nie odróżnia jednak dźwigu od podnośnika koszowego. Lecz różnica jest oraz to kluczowa. Dźwigi muszą być przymocowane do czegoś, dużego podestu. Są z nim połączone a sterowanie ramieniem odbywa się z tejże platformy. Podnośniki koszowe tudzież nie muszą być przytwierdzone do platformy (choć te największe mogą) i sterowanie są z zewnątrz. Podnośniki koszowe są w stanie być obsługiwane przez nieomalże każdego – nie są potrzebne żadne specjalistyczne uprawnienia, jakich żąda obsługa dźwigów. Zatem stachbud – podnośnik koszowy kraków są w następstwie tego prostsze w użytkowaniu. No i trudno zapomnieć o znaczącej różnicy, jaką jest możliwość poruszania się oraz w pionie i w poziomie. Ramię dźwigów jest nieruchome i choć z reguły może się wysuwać.

Dźwigi są od podnośników koszowych skuteczniejsze przy przenoszeniu w istocie ciężkich materiałów, jednakowoż w większości prac na wysokości podnośniki sprawdzą się nienagannie, pozawalają bowiem na większą aniżeli dźwigi precyzję. To naturalnie dzięki takiemu osiągnięciu inżynierii, jaką jest hydraulika siłowa mamy możliwość korzystania z urządzeń pozwalające prowadzić prace na wielkościach. Hydrauliczne podnośniki koszowe wykorzystywane są niezwykle powszechnie, warto wobec tego zastanowić się chociaż chwilę, na jakiej zasadzie działają. Są to urządzenia, które pozwalają na uniesienie przedmiotu czy też osoby, przy czym podnoszenie to ma miejsce z udziałem cieczy. Płyn (przeważnie jest to jakiś rodzaj oleju) jest wypychana dzięki czemu jedna część podnośnika się podnosi. Podnośniki koszowe wykorzystujące tę linią zasadę nie są jednymi przyrządami, jakie w ten sposób działają, wystarczy pomyśleć na przykład o śmieciarkach.

Niemniej jednak są niezwykle solidnym przykładem na to, jak można zastąpić skomplikowane systemy przekładni (jak w windach) przy podwyższaniu ciężarów. Podnośniki koszowe to użyteczne maszyny a dzięki układom hydraulicznym są wybitnie precyzyjne w działaniu. To idealne przeznaczenie praw fizyki w codziennym życiu.