W związku z tym, iż sposób masowej uprawy ziemi nie sprawdza się, ponieważ artykuły spożywcze i jarzyny stają się coraz to bardziej zatruwane rozmaitymi chemikaliami, do głosu rozpoczyna docierać ochrona środowiska. Jest obecnie coraz więcej takich gospodarstw, w jakich uprawia się uprawy z wykorzystaniem wyłącznie rzeczywistych nawozów i kompostu. Jesteśmy w stanie sami zresztą przekonać się o tym jakiegokolwiek dnia, iż ekologia staje się coraz ważniejsza i wciąż zyskuje na sile, o czym ma prawo zaświadczać chociażby rosnąca ilość sklepów ekologicznych. W takich miejscach odnajdziemy na półkach wyłącznie produkty, jakie będą oznaczone specjalnymi certyfikatami, potwierdzającymi ekologiczną hodowle upraw, z których powstały poszczególne artykuły spożywcze i jarzyny, w tym pomidory.

Niemniej jednak jak będziemy mogli odnotować, żeby dany artykuł był w stanie zdobyć taki certyfikat, domostwo, uprawy, z których będzie on wykonany, powinny być poprawnie hodowane, wedle precyzyjnych norm. Z tego również powodu, nie każdy, kto będzie chciał pielęgnować ekologicznie warzywa i owoce, będzie mógł nadać swoim zbiorom taki certyfikat. Tutaj jednakże, jeśli będziemy poszukiwać takich artykułów, warto zwracać szczególną uwagę na to, czy będą one mieć taki właśnie znaczek kontroli jakości.

Niewątpliwie hodując ekologicznie uprawy, należy całkowicie zapomnieć o wykorzystywaniu jakichkolwiek chemicznych środków, czy metod uprawy, zastępując je naturalnymi odpowiednikami – w przypadku uprawy pomidorów sprawdza się wirus pepino, biologiczna, skuteczna ochrona upraw dla Eko-gospodarstw. W dodatku ważną rolę będzie odgrywać stosowanie płodozmianu, mimo tego, że jest to rozwiązanie nadzwyczaj drogie. Kojarzy się bowiem z ograniczonym miejscem na uprawę określonego typu warzyw. Ta metoda bazuje na tym, aby poletko pozostało podzielone na co najmniej dwa obszary, gdzie na jednym będzie uprawiane jeden typ warzywa, a na drugim inny, a po sezonie, dwóch, nadejdzie zmiana. Ekologiczna uprawa będzie dotyczyć każdego aspektu hodowli, w tym także urządzeń, jakie będą wykorzystywane do przygotowania ziemi, czy do zbiorów.