Firanki w oknach wprowadzają do wnętrza przytulny klimat ze szczyptą romantyzmu. Ten popularny element dekoracji okien nie tylko zdobi, lecz także może zamaskować wszelkie nieestetyczne elementy wokół okna, jak rury centralnego ogrzewania, kaloryfery, wady wnęk okiennych. Z jakich materiałów szyje się firany i jakie mają one właściwości?

Zaciemniające firanki z woalu 

Woal to dość gęsto tkana tkanina, powstająca z włókien sztucznych i niewielkiej ilości bawełny. Ładnie się układa, można robić z niej efektowne upięcia. Firany z woalu polecane są do pomieszczeń jasnych, o dużych oknach, które chcemy lekko przyciemnić. Firanek z woalu nie powinno się prać w pralce, gdyż mogą się odkształcić. Pierzemy je ręcznie, delikatnie ugniatając. 

Zwiewny i przejrzysty tiul 

Firanki tiulowe są bardzo przejrzyste. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie chcemy wpuścić jak najwięcej naturalnego światła. Tak jak woal dobrze się układa i łatwo się go upina. Może być gładki, a także zdobiony gipiurą, malowany lub haftowany. 

Tiulowe firany również należy prać delikatnie. Po wysuszeniu wymaga prasowania, gdyż łatwo się gniecie. 

Wzorzyste firany żakardowe 

Najbardziej popularne są firanki i firany z żakardu. Do wyboru mamy najróżniejsze wzory. Tkaniny te mogą być przejrzyste, tkane w duże oczka z delikatnym wzorem, lub zaciemniające, o gęstym splocie i wyraźnym deseniu. Firanki żakardowe powstają z poliestru z domieszką bawełny lub różnych błyszczących lub kolorowych nitek. Takie firany wymagają częstego prania, gdyż szybko łapią kurz, nie trzeba jednak ich prasować. 

Lekkie jak mgiełka firanki z organzy 

Organza to zwiewna i przejrzysta tkanina, produkowana z nylonu, poliestru, bawełny a nawet jedwabiu. Występuje w bogatej gamie kolorystycznej. Firanki z organzy stanowią bardzo atrakcyjną ozdobę okna, można tworzyć z nich ciekawe aranżacje. 

Znając właściwości różnych tkanin, z łatwością dopasujemy je do naszych potrzeb. Dostępne są firany gotowe, jak również sprzedawane na metry.