Podstawowym zaleceniem wytwórców blach trapezowych, używanych do tworzenia pokryć dachowych, jest pilnowanie dat periodycznych przeglądów oraz konserwacji. Jest to obowiązek, jaki wymaga niewiele uwagi oraz zaabsorbowania, a to naturalnie dzięki któremu dachy są w stanie służyć swoim użytkownikom stanowczo dłużej. W szczególe, przeglądy i konserwacja dachów ważne są z powodów bezpieczeństwa. Podczas konserwacji powinno się poświęcić szczególną uwagę oczyszczaniu okolic komina i rewirów zanieczyszczonych pyłami kominowymi. Poza tym, wypada usunąć z dachu mchy, porosty i glony, jeżeli tylko pojawią się na dachu.

Pozostawianie tego typu niepożądanych obiektów na powierzchni blachy może zakończyć się jej defektami, a co za tym idzie – koniecznością wymiany lub łatania fragmentu dachu, co generuje odważnie wyższe koszty aniżeli rutynowa konserwacja dachu. Co więcej, dzięki regularnym przeglądom oraz kontroli stanu blach, troszczy się się o estetykę nie jedynie dachu, ale i całego budynku – więcej na witrynie internetowej spawarki do plastiku. Mimo ostrożności profesjonalistów zdarza się, iż w czasie montażu blach trapezowych na dachu dochodzi do drobnych uszkodzeń materiału. Takie sytuacje nie muszą się wydarzać, jeżeli pozyskujemy materiał wysoki gatunkowo i zatrudniamy do jego instalacji grupę wykwalifikowanych monterów z doświadczeniem.

Jeśli jednak doszło do odprysków, nie ma co wpadać w panikę. Jest to typ uszkodzeń, który niebywale łatwo jest naprawić. W tym celu trzeba zakupić u producenta blachy farbę zaprawkową, której kolor nie będzie wyraźnie odbiegał od kolory pokrycia dachowego. To nadzwyczaj istotne, żeby dokonywać zakupu farb u wytwórcy arkuszy, jako że tylko w ten sposób wolno zagwarantować wysoką zgodność kolorystyczną pomiędzy farbą a blachami, a przez co – nie dopuścić do obniżenia estetyki całego obiektu. Do zamalowywania odprysków nie należy stosować innych lakierów i farb aniżeli podane przez producenta rodzaje farb zaprawkowych, by nie doprowadzić do postępującego zniszczenia powłoki blachodachówek.