Transport uwielbia proste rozwiązania, zwłaszcza przy ograniczonej powierzchni czy obsłudze. Przeważnie rozległość konstrukcji, lub szansę bezkolizyjnego funkcjonowania urządzenia, przesądza o wkomponowaniu go w linię produkcyjną czy montażową.

Przenośniki, jako pospolite wyposażenie większości fabryk oraz przedsiębiorstw produkcyjnych, w jakich odbywa się transport materiałów czy artykułów, z całą pewnością wpisują się w powyższą sylwetkę pożądanych urządzeń komunikacyjnych. Ich konstrukcja jest prosta, a przy tym wybitnie przemysł, jednak wszystko zależy od rodzaju produkcji. Inną budową znamionuje się przenośnik kubełkowy, inną taśmowy, inspekcyjny, lub paletowy. Z pewnością w większości z nich wyróżnić wolno część podporową, która ma prawo być stabilna bądź też na domiar tego zapatrzona w koła czy inny mechanizm gwarantujący przemieszczanie się całego urządzenia oraz część właściwą – może to być rynna, łańcuchy nośne, taśma czy wałki.

Najprostszą konstrukcję mają ręcznie obsługiwane przenośniki rolkowe, które służą do „delokalizacji” poniekąd bezproblemowych odnośnie kształtu przedmiotów. Ciekawość to cecha nieunikalna w świecie zwierząt, lecz człowiek jest jej największym „zasobnikiem”. Kierowani nią nie jedynie zeszliśmy z drzewa na ziemię, jednakowoż zaczęliśmy drążyć w jej przestrzeni, w poszukiwaniu różnych skarbów. W pierwszej kolejności patykiem, a potem coraz o wiele bardziej skomplikowanymi urządzeniami, zwłaszcza od chwili odkrycia surowców. Im głębiej drążyliśmy, tym coraz trudniej było nam transportować na powierzchnię te kosztowne kopaliny.

Niemniej jednak dzisiaj są przenośniki oraz kłopotem nie jest samo wydobycie, ale rosnące zagrożenie wyczerpania złóż, przy niesłabnącym zapotrzebowaniu na te korzystna – oto transportery taśmowe. W dalszym ciągu nie potrafimy zmienić ani stylu życia, ani sposobów zaspokajania naszych wymogów. Kłopot nie tkwi w nieporównywalnie z metodami stosowanymi wieki temu, wydajnym transporcie z użyciem przenośników, niemniej jednak w nas samych. Stale najogromniejszą frajdę sprawia nam to, co nadchodzi szybko i łatwo, a bezustannie uzupełniane specjalne zaplecze maszynowe, bezustannie podsyca skonstruowany przez nas apetyt. I kiedyś przyjdzie taki czas, kiedy na przenośnikach nie będzie nic, poza ziemią oraz brudem. A w owym czasie biada nam wszystkim.