W czasach, kiedy bezrobocie rozszalało się na dobre, dużo zawodów, które jeszcze parę lat temu święciło triumfy, dzisiaj pomału odchodzi w zapomnienie. Mowa tu przede wszystkim o firmach zaświadczających usługi typowo komercyjne. Wystarczy sięgnąć pamięcią dziesięć lat w tył. Autentyczną furorę robiła wówczas praca w kafejkach internetowych lub prywatnych zakładach szewskich. Wolno było też skorzystać z propozycji osiedlowych punktów prasowania bielizny (nazywanych potocznie maglami). Co najważniejsze, nie obowiązywała tam żadna, karkołomna rekrutacja.

Dzisiaj, w dobie rozwoju sporych sieci handlowych oraz ogólnemu dostępowi do Internetu, praca w tych turniejach jest już wyłącznie wspomnieniem. Aż trudno uwierzyć, że absolutnie niedawno praca w kawiarence internetowej była fantazją dużej grupy młodych ludzi. Wiązała się z prestiżem oraz możliwością całkowicie niezłych zarobków. Dziś kawiarenek internetowych tyle, co kot napłakał. Internet ma praktycznie każdy.

Korzystanie z magla lub szewca przestało się najzwyczajniej w świecie opłacać. Wielkość zarobków niezwykle nieraz zmusza nas do zaciskania pasa i nikomu nie przyszłoby do głowy, żeby resztę oszczędności wydawać na prasowanie betów w przeznaczonych do tego punktach. Szanse na obecnym rynku pracy mają nieliczni – znacznie więcej o tym na oferty pracy. Mowa tu przede wszystkim o tych zawodach, jakie okupowane są przez tłumy wytrwałych „poszukiwaczy”. W dzisiejszych czasach istotnym powodzeniem cieszą się przede wszystkim zawody ściśle związane z dzisiejszymi technikami. Praca na jednym z tego rodzaju stanowisk łączy się z znaczącym prestiżem, a przy okazji niewymiernymi korzyściami materialnymi. Faktem jest, iż dziś większości z nas marzy się praca za biurkiem. Po pierwsze jest mnóstwo prawidłowiej płatna niż fizyczna, a po drugie nie jesteśmy narażeni na wysiłek. Jednakże pracę na jednym z najatrakcyjniejszych stanowisk udaje się uzyskać tym nielicznym. „Przeciętnemu Kowalskiemu” do szczęścia starczyć musi praca sezonowa (albowiem tego rodzaju ogłoszeń można odnaleźć najwięcej), lub w telemarketingu lub sprzedaży bezpośredniej. Nie jest to może najgorsze wyjście z sytuacji, gdyż przedstawiciele tych profesji potrafią w ciągu miesiąca zarobić absolutnie przyzwoitą sumkę. Na koniec, szansa na znalezienie zatrudnienia oczywiście jest, jednak sporo zależy od szczęścia, a w głównej mierze od tego, w jakim zawodzie wyszukujemy pracy.