Spłata kredytu czy pożyczki jest dla nas obciążeniem pieniężnym. Jakiegokolwiek miesiąca, zgodnie z umową kredytową musimy spłacać skonstruowany przez nas dług – pożyczkę, jaką zaciągnęliśmy w wyznaczonej kwocie na określony cel.

A jakkolwiek nieomalże każdy z nas nieraz decyduje się na taką pożyczkę pieniędzy w banku. Oprocentowanie oraz ogólne okoliczności przyznania takiej zapożyczenia są dla nas dosyć idealne. Czasem zapożyczenie jest jedyną możliwością, aby uzyskać pieniądze, jakie tak niesłychanie są nam potrzebne.

W pewnych sytuacjach nie mamy zdolności kredytowej, żeby ubiegać się o zwyczajną pożyczkę – takie w bankach są zwykle udzielane. Prowadzona przez nas sytuacja finansowa nie w każdym wypadku jest wyznacznikiem tego, czy dostaniemy pożyczkę czy też bank odmówi nam jej przyznania. W wielu przypadkach wybitnie realne są pożyczki pod zastaw. Wymogiem uzyskania takiej pożyczki jest naturalnie wyznaczenie wskazanego składnika majątku, jakiego jesteśmy właścicielem pod zastaw.

Wartość takiego składnika musi być dobrze wysoka. Na jej bazie bank decyduje o tym, jaką sumę pożyczki nam udzielić. W większości przypadków wysokość pożyczki opiewa na połową wartości nieruchomości, która oddawana jest pod zastaw. Jeśli więc decydujemy się na to, aby oddać bankowi pod zastaw swoje mieszkanie, jakie warte jest trzysta tysięcy złotych jesteśmy w stanie spodziewać się tego, że bank zdecyduje się udzielić nam pożyczki do kwoty około stu pięćdziesięciu tysięcy złotych.

Zdajemy sobie też sprawę z ryzyka, jakie podejmujemy. W wypadku, gdybyśmy nie byli w stanie spłacać naszego długu nieruchomość, jaka oddana jest w zastaw zostanie sprzedana. Na czas spłacania pożyczki staje się ona własnością banku oraz to bank może zdecydować o jej sprzedaży. Oczywiście taka decyzja nie zostanie podjęta w sytuacji, kiedy zalegamy z jedną czy dwoma ratami pożyczki. Takie opóźnienia w spłacie są w stanie zdarzyć się nam wszystkim. Jedyną konsekwencją, którą poniesiemy będą naliczone odsetki. Nie honorujmy niemniej jednak do tego, by pożyczkę spłacać nieterminowo. W pewnych momentach niemniej jednak nasza sytuacja finansowa wymusza na nas takie zachowanie.