Naturalne rośliny są w głównej mierze kluczowym składnikiem wielu leków. Część z nich jest również z powodzeniem stosowana w przeróżnych kuchniach świata. To jest najważniejszy podział, któremu podlegają zioła. Koncentrujemy się w zasadzie na ich zastosowaniu.

Ewidentnie, jesteśmy w stanie je także sklasyfikować pod kątem przydatności do spożycia lub ewentualnie okresu, w jakim dojrzewają, są zbierane oraz przetwarzane. Spotykamy w związku z tym zioła zdrowotne i trujące oraz takie, które zbierane są latkiem, jesienią, zimą bądź też wiosną. Zioła mają również wybitnie zróżnicowaną formę, jaka w szeregu przypadków przybiera kreacja krzewu, drzewka, kwiatów a nawet grzybów, jakim sposobem grzyby halucynogenne. Prócz powyższych zastosowań, zioła są też komponentami olejków eterycznych, które bezbłędnie sprawdzają się w dziedzinie aromaterapii.

Każdy, kto zdecyduje się na osobne zbieranie ziół bądź na ich hodowlę w przydomowym ogródku, powinien szczegółowo zapoznać się z ich właściwościami oraz sposobami uprawy. To wymóg konieczny do uzyskania optymalnych korzyści z ich stosowania na co dzień. Występowanie roślin, które są użytkowane w medycynie, jest tak samo rozmaite jak ich rodzaje. Większa część pochodzi ze stanowisk rolnych, pozostała z tych, występujących w środowisku naturalnym. Rzecz jasna, nie wszelkie zioła są dostępne w stworzonym przez nas środowisku.

Jest to po największej części podyktowane właściwościami klimatycznymi. Sporo z nich sprowadzamy z innych krajów, w jakich specyficzne warunki pogodowe wpływają na ich ogólną przystępność. Co poniektóre zioła występują w trudno dostępnych miejscach, takich jak wody bagienne, co dodatkowo wpływa na ich unikalność. Jednakowoż większa część leczniczych roślin, które występują w warunkach naturalnych, napotykamy na łąkach bądź też w lasach. Ich wielkość jest uzależniona przede wszystkich od tego, jakie warunki atmosferyczne mają na nie wpływ. Są jednak zioła, do jakich kwalifikujemy chociażby legendarną pokrzywę, która rośnie właściwie w każdym miejscu na świecie. Wilgotność oraz typ gleby, nasłonecznienie oraz temperatura powietrza nie mają w tym przypadku większego znaczenia.