W dzisiejszych czasach w dalszym ciągu jest to zauważalne, że w chwilach, gdy ktoś mówi o dentyście, wielu postaciom jeży się włos na głowie. Od zawsze widoczny był strach przed stomatologiem, a lekarze stomatolodzy często dziwili się, dlaczego tak się dzieje. Żaden z nich nigdy, podczas nauki na akademii lekarskiej, nie myślał o tym, że chce zostać doktorem, by straszyć innych. Nie jest to jakkolwiek cel doktora stomatologa. Człowiek zostaje doktorem, żeby uzdrawiać innych, by ulżyć w ich cierpieniach, aby wyprowadzić z choroby. W przypadku innych lekarzy zawodowców okazjonalnie, kiedy wolno odnotować fakt, że pacjenci się ich boją.

A w wypadku dentysty praktyka ta jest nierozerwalnie powiązana z wykonywaniem zawodu stomatologa. Tak w samej rzeczy, każdy pacjent boi się bólu, nie samego lekarza, jako osoby oraz całe szczęście, iż na studiach leczniczych również o tym uczą.

Najwyraźniej, jeszcze do niedawna, wykłady z tego obrębu nie realizowały rezultatu, bowiem coraz mocniejsze jest już znieczulenie w gabinetach. W jakiejkolwiek podstawówce była oraz jest higienistka, a wspólnie z nią, higienistka dentystka. Może nie we wszelkich placówkach oświatowych było to regułą, jakkolwiek w wielu wypadkach panie dentystyki w nich zatrudnione były dla dzieci niezwykle nie uprzejme. Pacjent wymaga, też ten mały, żeby homeopata konin był dla niego wspaniałomyślny oraz nie negował jego strachu przed cierpieniem. To jest nadzwyczaj ważne, w jaki sposób lekarz stomatolog podchodzi do pacjenta oraz jego obaw, a już w szczególności, kiedy tak właściwie pacjentem jest małoletnie dziecko.

Kiedy higienistka przyrzeka maluchowi, iż nic go nie będzie bolało, a następnie na fotelu dentystycznym okazuje się, że ból jest nie do wytrzymania, pacjent krzyczy w niebogłosy, a dentystka wykrzykuje jeszcze o wiele bardziej, aby dziecko przestało, to zdecydowanie nie jest dobra praktyka. Właśnie w ten sposób nieraz odbywało się to w dawnych okresach, albowiem szkoły oszczędzały na lekarstwach i znieczuleniu, a cierpiały na tym dzieci, którym uraz do dentysty pozostał do dzisiaj oraz nie pragną się leczyć.