Gastronomia jest dyscypliną gospodarki, jaka dynamicznie się rozwija oraz ma przed sobą przyszłość. Jedzenie i picie jest jedną z fundamentalnych wymogów człowieka oraz dobre jedzenie zawsze odnajdzie konsumentów. Restauracje, bary, jadłodajnie są w dowolnym rejonie świata, bo ludzie uwielbiają być obsługiwani i ubóstwiają jeść w towarzystwie innych ludzi.

Knajpy gastronomiczne mają taki przekrój typowy, że są osiągalne dla ludzi bogatych i dla tych biedniejszych. Bywa, iż restauracja czy sieć restauracji jest interesem familijnym, kultywowanym od pokoleń, i stanowiącym jedyne utrzymanie dla członków tejże rodziny. Utrzymywanie gigantycznego poziomu obsługi stanowi jedno z najważniejszych zadań w tym biznesie. Lekceważenie klienta jest nieakceptowalne. Gastronomia jest precyzyjnie powiązana także z innymi dziedzinami gospodarki np. przemysłem spożywczym, rolnictwem czy przemysłem energetycznym. Podniesienie cen w tych dziedzinach automatycznie odbija się na wzroście cen w przemyśle gastronomicznym a co za tym idzie na kieszeni klientów.

Chyba każdy z nas przypomina sobie okresy, kiedy tak właściwie to naczynia gastronomiczne były zamocowane do stołu a sztućce przykute łańcuchem. Tamten czas już się skończył, a bieżące czasy stawiają pewne wymogi dyscyplinie gastronomicznej, po to aby klient mógł zjeść dobre i w sympatycznej atmosferze. Ważnym aspektem tego wszystkiego jest czas wyczekiwania na zamówione przez siebie specjały.

Ażeby wszystko to było możliwe, restauracje, bary itp. powinny być wyposażone w urządzenia. Każdy właściciel pragnie, aby urządzenia spełniały własną rolę jak najdłużej, sprzęt powinien służyć latami, w tym specjalistyczne meble, takie jak meble ze stali nierdzewnej. Wskutek tego powinno się zwrócić do zaufanych i popularnych firm niemniej jednak co się też przedkłada na wysokie koszta. Urządzenia oraz wyposażenia dzielimy ze względu na miejsce, w jakim mają zostać zastosowane. Do podstawowych i niebezużytecznych sprzętów możemy zaliczyć piece, piekarniki, urządzenia chłodzące, garnki, zmywarki itd. Przychodząc do tak świetnie wyposażonej restauracji, pojmiemy ze restaurator przywiązał rozległą wagę do zadbania o wizerunek własnej firmy, jakkolwiek również o konsumentów, by zostali szybko obsłużeni.