Bodajże wybór kominka to nie jest taka prosta sprawa, przecież jest ich dziś nadzwyczaj niemało, więc musimy się sporo nachodzić, by odszukać trafny dla siebie. Dzisiaj przede wszystkim kominki z płaszczem wodnym stanowią poważniejszą konkurencję w stosunku do schematycznych kominków powietrznych.

Które więc kominki są bardzo dobre? Nie ma na to bezdyskusyjnej odpowiedzi, jakkolwiek wybór kominka zależy od wymogów inwestora i uzależnień technicznych. W następstwie tego każdy kominek ma swoje wady, jak oraz zalety, no oraz na przykład kominek z płaszczem wodnym jest lepszym rozwiązaniem, niemniej jednak tylko wtedy, gdy kominek będzie jedynym bądź bazowym źródłem ciepła w całym domu, a w domu przebywają osoby alergiczne, czułe na kurz rozprowadzany przez systemy ogrzewania powietrznego. Taki kominek jest dla takich osób najlepszym rozwiązaniem.

Natomiast w stosunku do kominka powietrznego, to jest on poprawniejszym rozwiązaniem, w momencie, gdy kominek będzie pełnił wyłącznie bądź też przede wszystkim funkcję dekoracyjną, a poza tym nie mamy lub ewentualnie nie planujemy instalacji centralnego ogrzewania. Tak wobec tego nie ma jednoznacznie wskazanego najlepszego kominka. Każdy kominek zainstalowany w mieszkaniu ma też za zadanie odzyskiwać właściwą ilość powietrza. Taka zasada odzyskiwania gorącego powietrza polega na pobraniu z obudowy kominka ciepłego powietrza.

W jakim miejscu ono powstaje? W procesie spalania, co okazuje systemy kominowe. Taki kominek ma na celu rozprowadzeniu go do wybranych pomieszczeń mieszkalnych. Zezwala to zmniejszyć wydatki ogrzewania, poza tym redukuje naturalny rezultat warstwowania temperatury między podłogą a sufitem, przez co poprawia samopoczucie mieszkańców. Poza tym gigantyczne znaczenie ma też turbina zamieszczona na poddaszu, pełni ona rolę wentylacyjną, czyli przy danej temperaturze zasysa gorące powietrze, w następnej kolejności wdmuchuje je do instalacji przewodów wentylacyjnych. Wiadomo, iż do pewnego poziomu, innymi słowy do anemostatów ulokowanych na poziomie sufitu. Takie wobec tego odzyskiwanie powietrza jest już dopuszczalne w kominkach. Wskutek tego nie jeden ma obowiązek zastanowić się, czy nie zainstalować w własnym mieszkaniu dodatkowego źródła energii, jakie nie tylko, że ładnie wygląda, się przedstawia, to jeszcze zaopatruje mieszkanie w energie.