W nowoczesnych czasach niemal każdy, kto zdaje maturę, decyduje się na dalsze kształcenie. Tak w istocie młodych ludzi zmusza do tego sytuacja polskiego szkolnictwa i sytuacja na rynku pracy. Po liceum ogólnokształcącym, czy nawet po liceum profilowanym nie ma się przecież zawodu. A to oznacza, że należy go zdobyć w trakcie dalszej nauki. Fakt ten łączy się niemniej jednak z tym, że należy podjąć decyzję odnośnie kierunku, jaki będzie się studiować.

Wbrew pozorom podjęcie jej jest dla młodych ludzi wielkim wyzwaniem. Tylko nieliczni absolwenci szkół średnich wiedzą, co chcieliby w życiu robić. Inni niejednokrotnie decyzję o aplikowaniu właśnie na taki a nie inny kierunek studiów podejmują wybitnie spontanicznie. I przede wszystkim kierują się tutaj nie swoją pasją, jednakowoż wszystkimi rankingami, prognozami socjologów oraz artykułami prasowymi, jakie przedstawiają najbardziej przyszłościowe kierunki studiów. Rozumie się samo przez się jakkolwiek, że decyzja dotycząca wyboru odpowiedniego kierunku studiów to decyzja niemal na całe życie. I chociaż w obecnych czasach wybitnie łatwo jest się przebranżowić bądź po prostu rozpocząć studia na innym kierunku czy specjalności, podjęcie złej decyzji ma okazję skutkować stratą paru lat. Pozostaje w następstwie tego zapytanie, który kierunek studiów najprawidłowiej wybrać? Według profesjonalistów obecnie najbardziej rentowne kierunki studiów to te powiązane z informatyką, robotyką oraz automatyką.

W dobie postępującej bez ustanku technicyzacji oraz automatyzacji niemal wszystkich dyscyplin życia oryginalni fachowcy, znający się na budowie skomplikowanych machin i osoby potrafiący takie maszyny konstruować z pewnością będą w cenie. Humaniści mogą z kolei postawić na studiowanie filologii obcych. Najbardziej opłacać się będzie jednakże zgłębianie tajników jakiegoś mało popularnego języka, jak chiński czy turecki. Jego znajomość może być praktyczna w czasach postępującej ciągle globalizacji. Pracę po studiach na pewno znajda także ekonomiści. Jednakże muszą być w zasadzie dobrzy w tym, co robią, bowiem absolwentów ekonomii oraz kierunków podobnych jest już wielu.