W jaki sposób dbać o kobierzec? To zapytanie pojawią się na ustach gospodyń domowych niezwykle często. Choć kobierców w domach, z roku na rok znajdziemy coraz skromniej, to pełny czas są one względnie modne. Grono ludzi determinuje się na upiększenie posadzki, pięknymi kasetonami z drzewa lub płytkami ceramicznymi. Dywany wydają się w takim razie zbędne, gdyż zasłoniłyby całą posadzkę. Jeżeli kwalifikujemy się na użycie dywanu, musimy pogodzić się równocześnie z faktem, że będziemy od niego regularnie dbać. W najogromniejszym stopniu zasadniczą i wymagającą regularnego używania formą polerowania dywanu, jest naturalnie odkurzanie.

Tok ten musimy wykonywać co najmniej co 2 – 3 dni. Kobierzec jest albowiem siedliskiem kurzu oraz bakterii, które musimy regularnie usuwać. Na rynku znajduje się dzisiaj cała gama, wszelkiego typu odkurzaczy, które zrealizują za nas mnogość wytwórczości. W ostatnich okresach, pojawiły się w naszym kraju na półkach sklepowych, myjki parowe do kobierców. Są to umeblowania niezwykle proste w obsłudze oraz przynoszące relatywnie wyśmienite wyniki. Myją one kobierzec przy użyciu gorącej pary hydrologicznej, pod wysokim ciśnieniem. Większość bakterii i drobnoustrojów, nie jest w stanie przeżyć w gorącym środowisku, więc myjki parowe pełnia też funkcje dezynfekacyjne. W drogeriach i sklepach chemicznych, odnajdziemy też mnóstwo preparatów do kobierców.

Zdołamy wyróżnić preparaty myjące, dezynfekujące czy odświeżające. Mnogość jednak łączy w sobie wszystkie te cechy. Po naniesieniu na dywan, wyrabiają czynną pianę, która wznosi zabrudzenia i pył ku górze. Jeśli należymy do ludzi bardziej powolnych, zdołamy pozwolić sobie na sporadyczne mycie dywanów w wprawnej pralni. Pralnie, jak np. pranie kanap, posiadają dobre urządzenia oraz detergenty, jakie doprowadzą stworzony przez nas kobierzec do świetnego poziomu. Chociaż ceny są stosunkowo wysokie, należałoby jednakże co jakiś czas zastosować lifting dywanu. Trzeba jednak pamiętać, że odkurzanie to podstawa.