Gdy dostrzegamy u siebie stan depresyjny, jednak nie mamy możliwości poradzić się lekarza, należałoby porozmawiać z przyjacielem, do jakiego mamy zaufanie. Może się wówczas okazać, iż dużo ludzi spotykało się z depresją, cierpieli na nią sami, lub też też znają kogoś, kto miał z nią problem. Nawet, jeżeli przyjaciel jedynie wysłucha, ma prawo przynieść to kolosalną ulgę. W ostatnich latach znacznie wzrosła ilość osób, które cierpią na depresję. Może to być wynikiem stylu życia, jaki prowadzimy aktualnie.

Dla wielu ludzi świat jest coraz bardziej stresujący, a stres ma prawo doprowadzić do depresji. Przyrasta liczba rozwodów, przewinień, wydłuża się czas pracy, a to wszystko sprawia, ze żyjemy nadzwyczaj intensywnie. To, gdzie żyjemy m a również kolosalny wpływ na ryzyko zachorowania na depresję. Pocieszające jest, że bez względu od przyczyny depresję wolno skutecznie leczyć. Większa część ludzi razem z trwaniem terapii czuje się coraz to lepiej. Poprawa przeważnie następuje pomału, zaś poprawniejsze samopoczucie można odczuć dopiero po kilku tygodniach terapii – już dzisiaj sprawdź psychoterapia Warszawa. Każdy z nas czasem miewa obniżony nastrój. Jeżeli na przykład jakiś związek pozostanie zerwany, możemy czuć się wstrząśnięci, płakać, utracić apetyt, być smutni i rozdrażnieni.

Możemy też błędnie sypiać, bądź odczuwać niepokój oraz lęk. Na ogół jednak zły nastrój mija po kilku dniach. Takiego obniżenia nastroju lekarze nie oznaczają mianem depresji. Używają tej nazwy do opisania poważniejszego zaburzenia, które utrzymuje się, co najmniej parę tygodni. Zaburzenia, które dotyczą zarówno, ciała jak oraz psychiki. Depresja pojawia się bez uchwytnego powodu i może być nawet groźna dla życia. Dużo objawów w niej jest podobnych, na ogół są one też nasilone i trwają długo. Dyrektywą, że powinno się poszukiwać pomocy jest fakt, ze obniżony nastrój wpływa na wszelkie sprawy w naszym życiu. Trzeba pamiętać, iż depresja jest chorobą, którą można wyleczyć i figura, w miarę leczenia czuje się coraz porządniej. Ważne, żeby depresja została szybko rozpoznana przez lekarza familijnego i od tego czasu skutecznie leczona.