Tworzenie silnej gospodarki może opierać się w głównej mierze na zagospodarowaniu naturalnego potencjału drzemiącego we wszystkich obywatelach. Bez inspirowania ich energii oraz bez zachęcania ich do znacznie bardziej czynnego działania, tworzenia prywatnych biznesów oraz inwestowania w lokaty lub akcje giełdowe ciekawych innych krajowych marek – trudno jest utworzyć na długie lata silną gospodarkę, ponieważ ta niewątpliwie pragnie oddolnej siły, a nie stałego pompowania gotówki przez spółki skarbu państwa. Aby jednak umiejętnie zachęcać obywateli do prowadzenia osobistej działalności, krajowe rządy muszą dużo zmienić i przede wszystkim pomagać im znaleźć się w zawiłych realiach przepisów podatkowych czy rachunkowości.

Doradztwo to naturalnie świetne rozwiązanie adresowane przede wszystkim do osób z nikłą wiedzą z zakresu ekonomii i wprowadzające wyłącznie w podstawowe arkana działania firmy w rzeczywistości sprawnego systemu fiskalnego. Bez pomocy takich doradców w szeregu przypadków niemniej jednak nawet pierwsze tygodnie pracy wydają się być ponad możliwości. Współczesne państwa starają się dziś w sposób możliwie najbardziej aktywny uczestniczyć w przedsiębiorczości własnych obywateli i inspirować ich do tworzenia własnych firm.

Ewidentnie strach przed prowadzeniem własnej aktywności gospodarczej jest kolosalny, przede wszystkim w państwach o nazbyt rozbudowanej biurokracji oraz trudnych regulacjach fiskalnych czy administracyjnych. W takich nieprzyjacielskich w prowadzeniu interesów regionach rządy muszą wyjątkowo wiele sił przeznaczyć na dobre wspieranie wszelkich inicjatyw oddolnych, bo to samodzielna oraz zamożna klasa średnia zaświadcza o przyszłości pełnej gospodarki. Zatem mapowanie procesów biznesowych okazuje się być w szeregu przypadków o dużo bardziej potrzebne przeciętnym początkującym właścicielom korporacji aniżeli nawet bezpośrednia pomoc finansowa. Doradztwo ekonomiczne czy kadrowe pomaga albowiem odciążyć od najtrudniejszych zadań chociaż na sekundę spracowaną głowę przedsiębiorcy. I zdjąć chociaż trochę odpowiedzialności za błędy z jego barków, pokierować we właściwym kierunku.