Na pewno mnóstwo z nas zdaje sobie sprawę z tego, że wina wykonuje się z owoców. To my możemy je aktualnie podziwiać i dla dużej grupy ludzi wino to niezmiernie porządny napój, z którego można korzystać w różnych sytuacjach. Należy niemniej jednak ogłosić, że fundamentalnym surowcem użytkowanym do produkcji win wytrawnych jest winogrono- i to przede wszystkim jego jakość zdecydowanie ma największy wpływ na charakter wina. Poza tym wpływ na wino ma też szczep winorośli- to on odpowiada za jakość otrzymywanych winogron, ich zdolność do dojrzewania, wielkość rocznych plonów a też ostateczne aromaty. I należałoby zaznaczyć, że takich szczepów jest ok. 20 000. To sam właściciel dobiera odpowiednią.

Wybitnie znaczącą rolę odgrywa także sama gleba, jak i klimat, gdzie znajduje się dana winnica- to wszystko wypada brać pod uwagę. W taki oto sposób powstają olśniewające wina, które obecnie są zawarte w sklepach z winami w postaci butelek, kapitalnych trunków.

Jeżeli ktoś pragnie wiedzieć coś na temat win, to z pewnością jest świadomy tego, iż jest ich niesłychanie sporo oraz mogą one przybierać różną formę – po więcej gorąco zapraszamy na dobre wina. Skoncentrujmy się na tym podziale win. Trzeba podkreślić, że jest on podległy przy sposobie ich podawania. Tak w związku z tym bardzo istotne jest to z jakimi daniami podawane są wyznaczone gatunki wina; poza tym istotne jest to w jakich kieliszkach będzie ono podawane. Wyróżniamy chociażby wino białe, jak i czerwone podawane. Mogą być one podawane do dań zimnych, jak oraz gorących. Wszystkie możemy zakupić w sklepie z winami. Jeśli chodzi o wytrawne, to są one podawane do różnorodnego typu mięs. Z pewnością zależy taki dobór od kraju, w jakim mieszkamy, danej tradycji.

Jednak podział win występuje nie tylko ze względu na typ dania, do którego jest dobierany. Poza tym występują wina ze względu na aromat, smak, jak oraz rodzaj wykorzystanych owoców. Należałoby, abyśmy dobierali sobie wina, jakie nam smakują- w tym celu należałoby zaznajomić różne wina, dzięki temu zauważymy na własnym języku, podniebieniu, jakie poprawniej nam pasuje. Jeżeli chodzi o samą degustację win, to należałoby robić to, co kiperzy. Oni w trakcie sprawdzania danego wina zastanawiają się, czy wino będzie lekkie, czy pełne, czy przyzwoicie zrównoważone, czy nie jest zanadto słodkie oraz nie nazbyt kwasowe. Poza tym ważne jest dla nich to, czy nie jest gorzkie i czy nie za niesłychanie czuć w nim smak alkoholu.