Sprzedawca kwiatów popularnie zwie się florystą. Jest to osoba która uwielbia kwiaty i przeróżne rośliny. Z zamiłowania zajmuje się roślinami i w wielu przypadkach właśnie dzięki temu pracuje w kwiaciarni. Mimo to nie może to być figura przypadkowa. Praca jaka w kwiaciarni jest najważniejsza to układanie bukietów i doradztwo w wyborze kwiatów oraz innych roślin. Wskutek tego jedynie pasjonat może to zrobić najlepiej. Natomiast stereotypowy człowiek ma prawo przejść przez kurs florystyczny. Jest to rodzaj szkolenia przygotowujący przyszłego pracobiorcy do roli florysty.

Kiedy kwiaciarnia ma takiego pracownika w owym czasie od razu dostrzega się rzesze klientów. Ludzie wyczuwają czy ktoś przykłada się do własnej roli czy również nie. Sprzedawca musi dbać o kwiaty, podlewać je i przywozić świeże. Jeżeli nie może tego zrobić sam to skała zlecenie. Jest to praca kłopotliwa albowiem ilość roślin oraz kwiatów jest wielokrotnie niezmiernie obszerna. Należy pamiętać o tym które rośliny czego potrzebują. Poza tym istotne jest żeby kwiaciarnia miała także wysokiej jakości wyposażenie wnętrza. W większości są to kwiaty rozmieszczone na rozmaitych kątach kwiaciarni. Istotne jest żeby część z nich była w cieniu a reszta na słońcu. Aby móc zachęcić konsumentów to wielu sprzedawców przedstawia kwiaty te najładniejsze przed drzwi. Niejednokrotnie jest tak że w jednej kwiaciarni pracuje paru sprzedawców bo jeden nie daje sobie rady. Jakakolwiek kwiaciarnia ma również własnego właściciela jaki sprawdza czy wszystko jest w porządku.

Odpowiedni sprzedawca również może dbać o stronę internetową na której zamieszcza aktualne informacje. Poza tym jest w roli doradcy który na zamówienie musi utworzyć to czego klient oczekuje. Każdego dnia kwiaciarnia musi być wypełniona bukietami kwiatów bowiem to daje odczuć konsumentom że zapas roślin jest bardzo szeroki. Prócz tego sprzedawca może pomagać dobierać doniczki, ziemię a też informować o dostawie swoich konsumentów. Kiedy tylko zakończy się dzień rola sprzedawcy jest posprzątanie i poukładanie kwiatów żeby znowuż wolno je było wystawić kolejnego dnia.