To specyficzna odmiana usług, jaka jest tworzona przez detektywów. Fachowcy zdają sobie sprawę z tego, na czym polega problem. Osoby, które dopiero zaczynają pracę w tym zawodzie jeszcze się o tym przekonają. Detektywi mają za zadanie rozwiązać kłopot, jaki został zlecony przez klienta. To wszystko. Gorzej, gdy problem jest ściśle mówiąc bardzo poważny. Wtedy sprawy się komplikują, a klient może nie pozyskać nazbyt wielu informacji. Czym poprawniejszy detektyw z agencji detektywistycznej – tym szybciej i porządniej zajmie się całą sprawą. Takie są realia. Właśnie dlatego należałoby angażować detektywów, którzy rzeczywiście się na tym znają. Tu złotym specyfikiem może okazać się doświadczenie, które będzie górować nad innymi biurami detektywistycznymi o mniejszym stażu.

Należałoby dodać, iż usługi detektywów to dzisiaj pod żadnym pozorem nie ekstrawagancja. To raczej wzorzec, który wykorzystywany jest niejednokrotnie. Głównie, gdy dana osoba ma kłopoty natury prywatnej i pożąda detektywa, aby ten jej pomógł odnaleźć prawdę lub też zrealizować inne, legalne akcje. Jedynie takimi zajmuje się detektyw posiadający własną agencję detektywistyczną. Nie ma niczego bez uiszczania opłaty. To potwierdza się przy usługach detektywistycznych. Czym trudniejsza kwestia – tym pokaźniejsze są koszty, a to przekłada się również na profesjonalizm detektywa.

Nie twierdźmy, iż dobry detektyw to figura, która nie docenia własnej pracy. Tak z pewnością nie jest. Detektywi muszą pobierać opłatę za własne operacje – w końcu sprzęt kosztuje, zobacz sam na sklep detektywistyczny. W szeregu przypadków detektyw z agencji detektywistycznej, który prowadzi daną sprawę oprócz swojej gaży daje dla kontrahenta rachunki, które muszą zostać opłacone. To są tak zwane wydatki akcji, jakie konsument ponosi.

Może to być rachunek z restauracji lub sklepu. Rachunków jest dużo, gdy detektyw pozyskał zlecenie śledzenia bądź też monitorowania pewnej osoby, aby zachować neutralność – detektyw będący w sklepie musi coś zakupić. Koszty mogą się potęgować, kiedy sprawa okaże się jeszcze trudniejsza i karkołomna.

Nienaganny detektyw posiadający własną agencję detektywistyczną się nie poddaje. Mimo to niektórzy konsumenci przeceniają swoje możliwości pieniężne. Należałoby przed akcją zapytać śledczego, ile będzie kosztować cała sprawa. On chociaż w przybliżeniu poda koszty, które my ocenimy. Z zasady zdajemy sobie sprawę z tego, że konsumenci nie liczą się pieniędzmi w ciężkich momentach.