Wybierając kominek do swojego domu właściciele mają sporo opcji do dyspozycji. Kominki gdańsk oferowane są w ogromnej liczbie wzorów i modeli, które się różnią od siebie zarówno wielkością i parametrami, jak też wyglądem. Duże znaczenie odgrywa również to, czy taki kominek wykorzystany ma być jako źródło ogrzewania, czy tylko będzie pełnił funkcję dekoracyjną.

Aktualnie bardzo często kominki wykorzystuje się do zapewnienia w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury, z takich też powodów trzeba to także uwzględnić podczas wyboru. Jedną z ważniejszych spraw będzie to, czy konstrukcja kominka ma być otwarta czy zamknięta. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, i oba bardzo dobrze się sprawdzają w wielu domach. kominki dovre otwarte mają przede wszystkim funkcję dekoracyjne. Palenisko w nich jest umieszczone najczęściej pośrodku, a dzięki temu, że drewno jest swobodnie spalane, to duża część energii wylatuje kominem na zewnątrz budynku.

Sprawność takiej instalacji można podnieść wykonując masywną, dużą obudowę, która po nagrzaniu wolno będzie oddawała zakumulowaną energię. Zupełnie inną konstrukcję posiadają kominki romotop. W ich przypadku palenisko zrobione jest ze stali lub żeliwa, z wykorzystaniem szklanych szyb. Przez to tego typu modele mają znacznie większą sprawność, a poza tym mogą być dużo skuteczniej wykorzystywane do celów grzewczych. Duże znaczenie ma rodzaj materiału, z którego się je zrobi. Tradycyjna stal mniej kosztuje, a dodatkowo daje duże możliwości jeżeli chodzi o wzory, za to żeliwo posiada dużo lepsze parametry.