Dzisiaj trudno wyobrazić sobie prowadzenie jakiejkolwiek działalności bez posiadania swojej witryny internetowej, dzięki czemu każdy zaciekawiony łatwo i prędko może dotrzeć do potrzebnych mu wiadomości na nasz temat. Choć wielu jednostkom tworzenie stron internetowych www jawi się jako praca skomplikowana oraz trudna, to w istocie zbudowanie prostych dokumentów HTML jest zadaniem, z jakim poradzi sobie niemal każdy z nas – należy niemniej jednak zaznaczyć, iż stworzenie dużego serwisu internetowego potrzebuje o dużo szerszej wiedzy.

Jak każdy zapewne wie, fundamentalnym narzędziem webmastera, inaczej osoby, która tworzy strony internetowe, jest język HTML. Umożliwia on formatowanie dokumentów, które wkrótce staną się podstronami serwisu lub ewentualnie witryny za pomocą ustalonych z góry komend, rozpoznawanych potem przez przeglądarkę oraz właściwie interpretowanych – tym zajmie się prosta strona internetowa dla przedsiębiorcy. Język ten został opracowany w latach osiemdziesiątych, jednak bezustannie się rozwija, dostosowując się do wymogów bezustannie zmieniającej się publicznej sieci – dzisiaj komendami, innymi słowy znacznikami HTML nie tylko jesteśmy w stanie ustalać wielkość i kolor i krój pojedynczych czcionek czy atrybuty znajdujących się na stronie obrazów, lecz także jesteśmy w stanie umieścić za ich pomocą film, animację czy plik muzyczny, które znamiennie podnoszą atrakcyjność należącej do nas strony.

Figury, jakie absorbują się zawodowo tworzeniem stron internetowych, powinny też posiadać znajomość pokrewnych mu CSS oraz PHP, inaczej języka programowania pozwalającego na tworzenie wykonywanych przez serwer niedużych programów, obsługujących na przykład proces logowana. Nie jest żadną tajemnicą fakt, iż to właśnie strona internetowa w obszernej mierze stanowi główną wizytówkę każdej firmy. Dlatego także, tworząc ją, już na początku należy zdecydować się, w jakiej szacie graficznej zostanie ona utrzymana – dotyczy to nie tylko kolorystyki, niemniej jednak również zawartych w niej obrazów – wszelkie te szczegóły muszą być zgodne nie wyłącznie ze sobą nawzajem, ale też z charakterem prowadzonej przez nas działalności. O tym, jak wyglądać będzie witryna www decyduje się w większości wypadków jeszcze zanim webmaster przystąpi do jej kodowania.