Mało kto wie, że w procesie wynikania osobnych ogrodów bierze udział więcej osób aniżeli sadownik i jego pomocnicy. Nim te ekipy będą zdołały zainicjować swoją pracę, powinny wiedzieć, co, gdzie i jak zrobić. Słowem – powinny posiadać zarys ogrodu i istotne wytyczne. Te dokumenty z kolei ma obowiązek im dostarczyć projektant krajobrazu, innymi słowy figura, jaka zawodowo zajmuje się tego typu pracą. Wykorzystując ze swojej wiedzy i umiejętności, przygotowuje on dogłębne plany tego, co i w których miejscach ogrodu ma się odszukać. Musi on również wiedzieć, jakie części parków lub ogrodów będą w większym stopniu wystawione na przedsięwzięcie promieni słonecznych, a jakie – w mniejszym o obsadzić je należytymi gatunkami roślin. Funkcjonuje on według zaleceń właściciela terenu, który jest jego zleceniodawcą. Rezultat końcowy jego pracy musi dokładnie odpowiadać gustom oraz zamiłowaniom właściciela ogrodu.

Wobec tego również architekt krajobrazu powinien posiadać kompleksową wiedzę na temat wyglądu pojedynczych typów roślin w przeróżnych stadiach rozwoju oraz o rozmaitych porach roku – tu pomoże OgrodySopot.com.pl – Ogrodnik Gdańsk. Jednakowoż ogród ma obowiązek wyglądać odpowiednio tak jesienią, jak wczesną wiosną oraz latem, a to, jak będzie się opisywał w jakimkolwiek miesiącu roku zależy od architekta. To kłopotliwe, w naszym klimacie większość roślin nie jest w stanie wegetować przez cały rok. Na czas zimy wszystkie drzewa liściaste tracą liście oraz przez parę miesięcy wydają się wyraźnie martwe. Rośliny jednoroczne wraz z nadejściem pierwszych mrozów kończą swoje życia, a byliny przestają dawać oznaki życia. Właśnie dlatego istotne jest, żeby skwer przed nastaniem zimy porządnie zabezpieczyć.

Odpowiedni ogrodnik opiekuje się nim przecież przez okrągły rok, w następstwie tego mroźna pora roku na pewno go nie zaskoczy. W najwyższym stopniu wrażliwe drzewa na ten czas trzeba ocieplić owijając słomą, która przez zimowe miesiące uchroni je przed szkodliwym działaniem niskich temperatur. To samo powinno uczynić się z roślinami wieloletnimi. Krzewy rosnące w ogrodzie zasypuje się suchymi liśćmi. Najwrażliwsze flory z ogrodu przenosimy do nagrzewanych pomieszczeń – najporządniej do domu, gdzie nie niepokojone mrozami, spokojnie przeczekają zimę.