Niesłychanie atrakcyjnym minerałem wykorzystywanym w głównej mierze do produkcji tynków jest kwarc łączny z żywicami akrylowymi. Materiały budownicze konstruowane na takiej bazie perfekcyjne sprawdzają się również w profesjach wewnętrznych jak zewnętrzny. Ponadto akrylowe tynki dekoracyjne są nadzwyczaj łatwe w użytkowaniu, nienagannie spełniają zarówno funkcje dekoracyjne jak oraz ochronne. Warstwy, jakie tworzą są odporne na defekty mechaniczne takie jak: ścieranie, odpryskiwane czy kruszenia.

Na domiar tego odznaczają się także nadzwyczaj ogromną odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Gipsy akrylowe są niezwykle plastyczną masą sprawdzającą się przede wszystkim w wypadku tworzenia różnorodnych struktur dekoracyjnych. Mogą one być pokryte farbami jasnymi, jakie wzbogacą je o perłowe, złote lub ewentualnie srebrne refleksy.

Działania takie pozwalają zdobyć oryginalne wykończenia, o rozmaitej palecie barw, od delikatnych pasteli po intensywne, nasycone barwy. Wytworne przestrzenie odporne są na zmywanie. Fabrykanci wychodząc vis-a-vis coraz większym i coraz znacznie bardziej wyrafinowanym potrzebom swoich klientów starają się regularnie wzbogacać swoje oferty. Mineralne tynki dekoracyjne niezwykle niejednokrotnie imitują inne materiały – inne przykłady na tynk mineralny. Dzisiaj najmodniejszym produktem są materiały kreowane na bazie wapna, które pozwala im na zdobycie satynowej czy też matowej powierzchni.

Przede wszystkim cenione przez najaktualniejsze trendy są tynki imitujące efekt betonu. Tego rodzaju wykończenia ozdobne odznaczają się oryginalnym, indywidualnym i niepowtarzalnym charakterem, to naturalnie dzięki czemu dają możliwość stworzenia prawdziwych dzieł sztuki. Tynki dekoracyjne posiadają nie jedynie zalety estetyczne, niemniej jednak w głównej mierze zabezpieczają powierzchnie zwłaszcza narażone na zabrudzenia oraz liczne uszkodzenia mechaniczne. Kolosalną zaletą jest fakt, że warstwy przez nie kreowane są bardzo funkcjonalne i proste w utrzymaniu. Nawet najbardziej intensywne czyszczenie oraz szorowanie nie muszą w negatywnie wpłynąć na gładkość powierzchni.