Obecnie rodzice, którzy pragną kupić dziecku zabawkę, chcieć wybrać taką, która będzie miała ona pozytywny wpływ na dziecko. W pierwszym roku życia stworzonego przez nas dziecka, wybieramy zabawki, które powtarzają polskie wyrazy, wydają dźwięki pojazdów, zwierząt itp. W dodatkowych latach zabawki wybierane o wiele się różnią, bowiem tutaj zwracamy większą uwagę na fakt, czy ma ona wpływ na rozwój stworzonego przez nas dziecka. Zabawka, która uczy sprawności, spostrzegawczości, fantazji jest zabawką najczęściej poszukiwaną.

Jeżeli niemniej jednak zapytamy rodziców, jakie zabawki wpływają pozytywnie na rozkwit stworzonego przez nas dziecka, wówczas odpowiedź następuje rzadko. Zabawki, które pozytywnie wpływają na rozwój dziecka, to bezsprzecznie bezpieczne, a także takie, jakie mają coś dziecku do przekazania – oto profesjonalny przykład, inaczej klocki lego. Zgodność z rzeczywistością jest, że dzieci do roku życia muszą otrzymywać zabawki, które uczą rozróżniania podstawowych słów, dźwięków itp. Taka zabawka jest niesłychanie solidnym wyborem. Kiedy dziecko ma więcej aniżeli dwa lata, wówczas korzystne tu okazują się klocki. Drewniane, piankowe, plastikowe o odpowiedniej wielkości.

Puzzle, jaką uczą spostrzegawczości, a zarazem cierpliwości. Zabawki plastyczne, które pobudzają fantazję, a zarazem kształtują sprawność manualną. Jakim sposobem wobec tego widać, zabawek, które maja zbawienny wpływ na rozwój dziecka nie brakuje. Obecnie, jeślibyśmy zdecydowali się na zrobienie ankiety, co rozumiesz przez zabawkę, usłyszelibyśmy takie odpowiedzi jak: klocki, pluszami, wozy, samoloty, lalki itp.

Niemniej jednak prawda jest taka, że zabawa jest nie tylko w domu, lecz także poza nim. Jeśli wybierzemy się z dzieckiem na plac zabaw, wtenczas korzysta ono z huśtawek, piaskownicy, zjeżdżalni. Jeżeli się odpowiednio zastanowimy to dojdziemy do wniosku, że to też są zabawki przeznaczone dla dzieci, niemniej jednak przystosowane do ogrodu, placu zabaw itp. Mamy prawo, więc się przekonać, że pojęcie zabawki dla dzieci jest znacznie szersze aniżeli z pozoru mogłoby się nam to wdawać. Zabawki dla dzieci, jakie umieszczamy w ogrodzie, pełnią taką samą rolę jak te, jakie mamy w mieszkaniu. Pozytywnie wpływają na rozwój dziecka, przyczyniają się do kapitalnej zabawy, uczą sprawności, pobudzają wyobraźnię, np. przez zabawę w piaskownicy.