Wybitnie dużo powiada się o tym, że nasze społeczeństwo prędko się starzeje, zresztą mamy również świadomość, że nasi rodzice, nasi dziadkowie coraz to częściej potrzebują pomocy oraz wsparcia od młodszych członków rodziny. Jeśli mieszkamy ze starszą osoba, lub ewentualnie pragniemy wspomóc jej w byciu samodzielnym oraz bezpiecznym warto jest dostosować łazienkę do wymogów takiej osoby. Nawet do stereotypowej wanny jesteśmy w stanie dokupić krzesełko, jakie możemy swobodnie podnosić i opuszczać za pomocą korbki, lub ewentualnie dżojstiku, to naturalnie dzięki czemu nawet osoba niesprawna ruchowo może bezpiecznie i wygodnie dostać się do wanny.

Jeśli natomiast zdecydujemy się na zakup oryginalnej wanny możemy wybrać nisko osadzony model ze szczególnymi, szczelnymi drzwiczkami, jakie wesprą bezpiecznie dostać się do wanny, następnie wystarczy je tylko zamknąć, zabezpieczyć specjalnym zamkiem, aby nie mogły nam się otworzyć nawet pod naporem wody i spokojnie się kapać.

Praktycznym rozwiązaniem dla osób kochających korzystać z prysznica będzie mały brodzik, bądź całkowity jego brak, z odpływem w podłodze, co potwierdza architekt wnętrz poznań. Do takiego prysznica jesteśmy w stanie nawet wstawić krzesełko, by osoby z zawrotami głowy, bądź też jakie mają trudności z długim staniem mogły wygodnie korzystać z prysznica. Osoby niepełnosprawne coraz częściej starają się być aktywne nie tylko w sposób społeczny, ale i zawodowy, a dzięki coraz większej ilości udogodnień staje się to prostsze.

Jednak tak w rzeczywistości wszelkiego typu udogodnienia najistotniejsze są w domu osoby niepełnosprawnej. Jeżeli urządzamy kuchnię, z której również będą korzystać osoby niepełnosprawne należy odpowiednio ją wykończyć. Jeśli osoba jest na wózku inwalidzkim, powierzchnia kuchni musi być większa, pomiędzy meblami w kuchni chociaż 150 cm w okręgu, żeby postać na wózku zdołała swobodnie poruszać się między szafkami oraz ekwipunkiem kuchennym. Równie ważne jest dopasowanie blatów do pragnień osób na wózkach, to znaczy zainstalować je niżej, tak aby mogło swobodnie do nich sięgać. Jest także możliwość zakupienia kuchenek do gotowania i pieczenia w niższej zabudowie, co uprości korzystanie z kuchni. Wszelkie włączniki światła czy kontakty też powinny znajdować się w zasięgu ręki osoby na wózku, żeby w najwyższym stopniu udostępnić jej proste korzystanie z kuchni.