Zagorzali fanatycy koni utrzymują, iż są to zwierzęta niesłychanie inteligentne. Zdania na ten temat są podzielonej jednakże nie ulega niepewności, że jakikolwiek koń faworyzuje się osobistym charakterem i osobowością. Abstrahując od zachowania zwierząt wynikające ze złego ich traktowania lub ewentualnie niefachowego komponowania, są osobniki wyróżniające się usposobieniem oraz rytuałami. Wychowywane w tych samych wymogach konie są w stanie zachować własne predyspozycje do złośliwości lub lękliwości. W pewnych sytuacjach właścicielom stajni rekreacyjnych trudno jest wytypować wierzchowca dla ludzi początkujących, albowiem w jednym osobniku nie zawsze jest szansę odnalezienia wszystkich pożądanych cech. Na pierwsze lekcje dobrze byłoby wyznaczyć konia o płynnym, miarowym, równym chodzie. Lecz zdarza się, iż koń obdarzony takim krokiem jest niereformowalnie złośliwy i krnąbrny, do tego stopnia, iż początkujący jeździec nie ma szans nad nim zapanować.

Z drugiej kwestii -zdarzają się zwierzęta ochoczo z każdym kooperujące, spokojne i posłuszne, jednak mające tak nierytmiczny oraz nierówny krok, że trudno się na nim utrzymać w siodle. Ideały zdarzają się rzadko, należy wobec tego czasem wybierać pomiędzy walka z wierzchowcem a walka z bólem obijanych muskułów. Są konie ospałe, które tylko palcatem wolno zachęcić do szybszego biegu i są również takie, które włączają najszybszy bieg bez żadnej zachęty od jeźdźca. Różnorodność ras końskich jest niesłychanie znacząca.

W dzisiejszych czasach hodowane są rasy koni wierzchowych, wybitnie wielkich, obszernych oraz mocno zbudowanych. Są zwolennicy ras małych, krępych oraz wytrzymałych, inni z kolei preferują zwierzęta szczupłe, czule zbudowane oraz niewysokie. Istnieją także hodowle ras zimnokrwistych – ciężkich, grubokościstych, których kopyta może posiadać powierzchnie talerza. Każda z tych ras ma, wykształcone wskutek wieloletnich zabiegów hodowlanych, cechy predestynujące je do takiego, a nie innego wykorzystania przez człowieka, co potwierdza szczepienie koni. Jedne konie nadają się do profesji sportowych: wyścigów, inne do skoków czy też konkurencji ujeżdżania czy też zawodów kłusaków czy zaprzęgów. Są rasy hodowane pod kątem wykorzystania do ciężkiej, fizycznej pracy, a różne do pracy w służbach wojskowych oraz paramilitarnych bądź jako wierzchowce dające sobie poradę w najtrudniejszych warunkach.