Dzieci są najbardziej podatne na przedsięwzięcie reklamy. Dzieje się tak wskutek tego, że bezkrytycznie akceptują wszystko to, co spostrzegają na ekranie telewizora. Są przy tym zajmujące świata oraz nie umieją odróżnić fikcji od rzeczywistości. Jeżeli w takim razie w spocie reklamowym widzą szczęśliwych rówieśników bawiących się jakąkolwiek zabawką, natychmiast także chcą ją mieć.

Myślą, iż posiadanie danej rzeczy spowoduje, że upodobnią się do bohaterów reklamy. Będą miały wielu przyjaciół, rodzice będą się z nimi bawić, zawsze będzie pociągająca pogoda oraz ich marzenia się spełnią. Specjaliści od marketingu perfekcyjnie zdają sobie sprawę z takich maszynerii, jakie warunkują zachowanie młodego człowieka. Wiedzą, iż jeżeli w reklamie padnie hasło, iż wszyscy coś robią, na przykład jedzą chipsy lub że tylko najlepsi bawią się Barbie, to każdy młody człowiek momentalnie zapragnie reklamowanego artykułu – tu przypomnieniem mogą być gadżety typu długopisy z nadrukiem. W ostateczności nie może być gorszy od innych, pragnie przynależeć do grupy. Pozostać w pewnym sensie wtajemniczonym.

Właśnie dlatego tak ważne jest uczenie dziecka od najmłodszych lat świadomego odbierania mediów, w tym także reklamy. Familia to motyw, który w wielu przypadkach pojawia się w reklamie. Twórcy spotów czy plakatów korzystają tu z naszych mocno zakorzenionych mniemań i systemu wartości, jaki wyznaje większość ludzi.

Niewątpliwie każdy chce, żeby jego rodzina była szczęśliwa. Skutkiem tego będzie starał się zagwarantować jej jak bardzo dobre warunki, karmić najzdrowszymi produktami oraz kupować produkty z najwyższej półki. Reklama używa te nasze pragnienia. Na ekranie czy też plakacie spostrzegamy często grupy nienagannie przyodzianych osób, które dzięki jakiemuś artykułowi są ze sobą blisko związane. Jesteśmy w stanie to dojrzeć na przykład w reklamach herbat czy soków, gdzie pokazuje się nam kilka pokoleń, jakie rewelacyjnie dogadują się przy filiżance ukochanego napoju. Sytuacja ta jest możliwa właśnie dzięki wspaniałemu aromatowi i smakowi konkretnej marki herbaty. Szczęście rodzinne mogą też dać wyznaczone słodycze, jakich jedzenie łączy rodziców oraz dzieci. Następnie w sklepie wybierzemy właśnie te produkty, ponieważ jakkolwiek każdy z nas chce miło spędzać czas w gronie najbliższych.