Dzisiejsze mieszkania projektowane są już pod całkiem innego konsumenta niż to, co jeszcze kilkanaście lat temu spotykać wolno było na rynku nieruchomości. Zmieniło się oczywiście przede wszystkim nastawienie deweloperów na rynku pierwotnym, którzy to odpowiedzialni są za powstawanie największej liczby osiedli mieszkaniowych w współczesnych czasach. Małe mieszkania z ciasnymi pokojami, niedużymi łazienkami bez dostępu rześkiego naturalnego światła, to już propozycje typowo z rynku wtórnego. Niemalże nikt nie tworzy dziś bloku w ten sposób, by mieszkania były tak samo do siebie podobne, jak skopiowane jedno od drugiego.

Ponieważ każdy konsument ma nieco inne plany w stosunku do kuchni lub łazienki, korzysta z innych izb na co dzień, w jednym bloku deweloper umieszcza dużo różnie zaprojektowanych gniazdek, żeby każdy mógł dobrać sobie rozłożenie pomieszczeń, kształt łazienki oraz przede wszystkim – cenę. Pierwotny rynek kieruje własne mieszkania do człowieka, który teraz jeszcze kończy studia bądź rozpoczyna własną pierwszą pracę i może lada dzień z pomocą bankowego kredytu hipotecznego będzie chciał sobie jakieś mieszkanie kupić.

Na pewno będzie chciał wtenczas gigantyczne mieszkanie, z wielkim salonem i nie mniejszymi powierzchniami na dowolne zaaranżowanie kuchni lub toalety – a tu pomoże szafki łazienkowe pod umywalkę. Jeszcze jakiś czas temu toalety w Polsce wszelkie wyglądały jak odbite od jednej kalki. Wynikało to nie wyłącznie z braku odwagi ludzi, którzy mieli dekorować swoje mieszkania, ale zwłaszcza z obniżonego asortymentu wystroju wnętrz w sklepach.

Wszystko było do siebie tak podobne, że bez względu na sposób umieszczenia dekoracji wszelka łazienka w czasach PRL-u była podobna do innych. Ciasne, nie pozwalały na wstawienie jakichkolwiek akcesoryjnych mebli a oprócz tego nikt nie myślał nawet o takich rozwiązaniach, jak ułożenie dywanu w łazience. Współcześni właściciele mają niemniej jednak nie tylko więcej fantazji, jakkolwiek i dostępnych w sklepach mebli łazienkowych i przestrzeń – więcej miejsca w łazience. Dzięki temu zmieszczą się w niej nie tyko bombowe meble, ale właśnie dywan i lampa chociażby.