Większa część osób dorosłych uważa, że czas edukacji ma już za sobą. Sfinalizowanie szkoły średniej lub studiów zamyka ich okres kształcenia się. To błąd, bo współczesny świat stawia przed nami dużo wymagań. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mało kto studiował, dzisiaj studiuje prawie każdy. Matura to zdecydowanie za mało, nie ukończona szkoła średnia świadczy niezwykle małe szanse na pracę.

Szkoły policealne to szkoły ukształtowane z myślą o osobach dorosłych, chcących pozyskać nowy zawód i rozszerzyć kwalifikacje zawodowe. Ich oferta skierowana jest do rozmaitych grup wiekowych. Z pewnością skorzystają z nich wychowankowie szkół średnich, jakich interesuje dalsza nauka po liceum, ale nie chcą, bądź też nie mogą rozpocząć studiów. Jest to dobra alternatywna dla kształcenia akademickiego, jakie wiąże się z rozległymi nakładami czasu i finansów.

Szkoła policealna tutaj to wyjście dla osób, które nie mają matury-nie jest ona pomocna do rozpoczęcia nauki, wystarczy ukończenie szkoły średniej. Są w stanie w niej podjąć naukę także Ci, którzy po latach pracy w zawodzie chcieliby uzupełnić swoje wykształcenie-zdać maturę, zdobyć zawód potrzebny na rynku pracy. Szkoły policealne są szansą dla ludzi bezrobotnych, którzy chcieliby się bardziej zaktywizować, podnieść swoje szanse u przypuszczalnego pracodawcy, jednak nie stać ich na drogie szkoły prywatne-w tym wypadu są w stanie wyszukać sobie szkoły policealnej, w jakiej nauka odbywa się za darmo.

Szkoły policealne są tak atrakcyjne dla kandydatów, albowiem nauka trwa w nich tylko rok czy też dwa lata, a w tym czasie uzyskują ściśle mówiąc właściwy zawód.

Niektóre osoby nie miałyby szans na lepsze wykształcenie, gdyby nie szkoły policealne. Ich zaletą jest również to, że jest ich sporo w rozmaitych miastach Polski. Wstęp do nich ma każdy, przyjęcie do szkoły zależy zwłaszcza od tego, czy jest wystarczająca ilość miejsc. Mogą się więc w nich uczyć również młodzi, stojący u progu kariery zawodowej, jak i starsi, jacy pewne doświadczenie już mają.