Pewne drinki zyskały sobie globalną sławę czy to za sprawą telewizji bądź filmów czy też za kwestią literatury, nie da się ukryć, że ludzie na całym globie z zapałem je piją i że sporządzenie ich wymaga w pewnych sytuacjach istotnego wysiłku oraz lat praktyki. Jednym z takich poczesnych drinków jest „Mojito” który atrakcyjny jest ludziom od XVI wieku, jak głoszą miarodajne legendy stworzono go by polepszyć smak dawnego rumu, jednakże z w pewnych sytuacjach dopracowano go oraz stał się jednym z w większości wypadków pitych drinków na świecie, składa się z: rumu, cukru, limonki, mięty i wody gazowanej. Podobnie jest z tzw. „Krwawą Mery” która zawdzięcza swoją sławę Ernestowi Hemingway’owi, jako że w jej skład wchodzi sok pomidorowy miała być również lekiem na kaca, składa się z: wódki oraz soku pomidorowego, sosu tabasco i małej ilości chrzanu.

Kolejnym znanym drinkiem jest „Tequila Sunrise” jaki oprócz chwytliwej nazwy ma niestereotypowy smak i dosyć nowatorski wygląd, składa się z: Tequili, Grenadiny i soku pomarańczowego. Sława tych drinków spowodowała, iż nawet ktoś kto nie jest znawcą czy też smakoszem chociaż o nich słyszał lub o nich czytał, nic wobec tego dziwnego, iż coraz częściej prosi się o nie w lokalnych klubach – co potwierdza Koniak sklep. Mianem barmana określano w przeszłości osobę zajmującą się obsługą osób w lokalach gastronomicznych, nazwa ta dotyczyła nie tylko czynności powiązanych z przygotowaniem napojów jednak także jedzenia. Obecnie nazwa „barman” przeszła swoista metamorfozę oraz jest utożsamiana z postacią która absorbuje się przyrządzaniem drinków, aktualnie wykreowaną przez środki masowego przekazu na reprezentatywnego bożka oraz profesjonalistę od alkoholu.

Nie każdy może pozostać barmanem, aby móc w pełni określać się tym mianem należy posiąść cały szereg umiejętności, również teoretycznych jak oraz wygodnych. Otóż porządny barman powinien dumnie się prezentować oraz wzbudzać zaufanie a na dodatek musi być to osoba bardzo zręczna z wysoko rozwiniętymi zdolnościami manualnymi, potrzebuje tego zawód. Precyzja, zręczność a bardzo niejednokrotnie odporność na stres – to cechy którymi powinien cechować się każdy porządny barman. Dla wielu ludzi jest to wymarzony zawód, niemniej jednak droga na szczyt kariery barmańskiej prowadzi przez lata treningów oraz pracę nawet nad najdrobniejszymi szczegółami procesu przygotowania drinków.