Dziś istnieje w dalszym ciągu wybitnie wiele zwyczajów i tradycji, jakie stosowane są podczas przyjęć weselnych. Z tego również względu zazwyczaj przyjęcia ślubne rozpoczynają się przepięknie wykonanym Marszem Mendelsona, podczas którego pan młody przenosi swą świeżo upieczoną żonę przez próg drzwi do ich wspólnego mieszkania. W tym momencie kolejną tradycją jest powitanie nowego małżeństwa, przez rodziców, jacy przyjmują ich częstując chlebem i solą. W następnej kolejności jakiekolwiek przyjęcie weselne polega na wzniesieniu toastu.

Młoda para popija szampan ze celowo przygotowanych kielichów, które potem rzuca za siebie, bezsprzecznie ważny jest fakt, aby kielichy stłukły się, gdyż to wróży im pomyślność oraz szczęście. W tym także czasie rozpoczyna się już na kompletną skale przyjęcie weselne. Najczęściej podaje się gościom ciepły posiłek, zaś po nim możemy już weselić się zabawą do białego rana. Oczywiście pierwszy taniec musi zrealizować para młoda, która w większości wypadków wcześniej ustala sobie dany utwór, po to, aby wszystko przebiegło sprawnie – o to dba Zajazd Olsztyn. Później do całonocnej zabawy mogą dołączyć goście.

Teraz w tańcu weselnym dominuje rozpiętość. Tradycja miesza się z ewolucją, a tańce przeplatają się z dodatkowymi posiłkami. Niesłychanie istotnym etapem są również oczepiny, jakie zwyczajowo odbywają się o północy. Kobiety niezamężne ustawiają się w kółku, a później łapią rzucony przez pannę młodą welon. Tak samo postępują mężczyźni, łapiąc muchę pana młodego.

W tej chwili na scenę wkracza „nowa para młoda”. Z kolei po oczepinach na sale wjeżdża imponujący tort weselny, a później następuje podziękowanie dla rodziców zaaranżowane przez parę młodą. Dalsza część zabawy, zależy przede wszystkim od orkiestry oraz wodzireja, jaki pełni funkcję organizatora konkursów Tańce, zabawy trwają aż do momentu, kiedy tak właściwie ostatni goście opuszczą przyjęcie weselne. Najczęściej następuje to w godzinach rannych, zmordowani goście udają się do swoich domów, dziękując parze młodej oraz jej rodzicom za doskonałą i świetną zabawę. Niesłychanie w wielu przypadkach po weselu odbywają się kolejnego dnia poprawiny.