Wędkarze starej daty, przywiązani do tradycyjnych błystek wahadłowych, z dużym dystansem podchodzą do „nowoczesnych” gumowych przynęt spinningowych. Czy słusznie? Sprawdźmy, jakie są podstawowe różnice między wahadłówkami a popularnymi twisterami, ripperami czy swimbaitami.

Przynęty spinningowe gumowe – co powinieneś o nich wiedzieć?

Gumowe przynęty do spinningu zrewolucjonizowały branżę wędkarską. Uniwersalne i łatwe w prowadzeniu pozwalają na złowienie większości ryb występujących w naszych wodach.
Przykładowo, twistery – niedoceniane, acz bardzo skuteczne – wytwarzają niezwykle mocne fale hydroakustyczne, co jest szczególnie przydatne w mętnych wodach. Ten typ przynęty doskonale sprawdzi się przy zwiększonym poziomie wód w rzece. W czasie obfitych opadów ryby żywią się dżdżownicami i rosówkami – twister to wabik imitujący robaka, dlatego szansa, że lin, karp, czy inna ryba spokojnego żeru, pokusi się na ofiarę jest bardzo wysoka. Co więcej, jego użycie nie wymaga dużej wprawy, dlatego zyskał ogromną popularność zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów. Równie skutecznymi wabikami są wszelkiego rodzaju rippery i kopyta z talerzykowatym ogonem – doskonale sprawdzą się do łowienia porą nocną oraz w mętnej wodzie. Przynęty, stworzone przez profesjonalnych rękodzielników, są tak dobrze wyważone, że pozwalają uzyskać satysfakcjonujące wyniki nawet w trudnych warunkach połowu.

Błystki wahadłowe – tradycyjne rozwiązania

Wahadłówki to najbardziej rozpowszechniony typ przynęt preferowany zarówno przez starych wędkarzy, jak i nowicjuszy. Ich niewątpliwym atutem jest różnorodność – niebanalne kolory, wzory i formy, to cechy rozpoznawcze błystek. Wybierając ten rodzaj przynęty warto zwrócić szczególną uwagę na materiał wykonania i jakość kotwic. Nie ulega jednak wątpliwości, że sukces połowu z udziałem błystek zależy od wprawy wędkarza – osoba początkująca, która nie ma rozeznania w sposobie prowadzenia wahadłówek, może uskarżać się na słabe połowy. W takim przypadku polecane jest użycie wabików gumowych.
Do połowów wahadłówką trzeba dojrzeć – kontrola zaczyna się już w momencie zetknięcia przynęty z wodą. Zdarza się, że ryba atakuje wabik jeszcze w trakcie opadu, dlatego konieczne jest bardzo wolne i wyważone prowadzenie.

Błystki wahadłowe – rodzaje

Wahadłówki dzielą się na głęboko i płytko tłoczone, oraz przeznaczone do połowu boleni. Modele głęboko tłoczone wykorzystywane są w akwenach o średnim i szybkim uciągu do połowu ryb łososiowatych. Z kolei płytko tłoczone pracują szybko i dają możliwość połowu ryb w płytkich akwenach. Skuteczność działania błystek jest w dużej mierze uzależniona od grubości zastosowanej blachy – rękodzielnik musi odpowiednio wyważyć jej ciężar, aby wirowała wokół własnej osi dość szybko, ale nie na tyle szybko, żeby przestraszyć rybę.

Błystki obrotowe

Innym, popularnym typem przynęt, uwielbianym przez rękodzielników są obrotówki. Ich konstrukcja wymaga dużej wprawy i precyzji. Wyróżniamy obrotówki szeroko wirujące, o pośredniej pracy oraz wąsko wirujące. Zapewnienie odpowiedniego konta odchylenia jest dużym wyzwaniem, dlatego warto zaufać profesjonalistom. Dobra wirówka daje możliwość sprawnego przyspieszania zwijania, zwalniania, a następnie zatrzymywania w wodzie. Odpowiednie wyważenie pozwala osadzić przynętę na dnie, sprawnie poderwać i zwolnić.

Jeżeli chcesz zwiększyć szansę na dobre połowy, skorzystaj z pomocy eksperta w sklepie wędkarskim Nizel, który dobierze najlepsze przynęty spinningowe do Twoich potrzeb.