Wcześniej, kiedy tak właściwie drukarki w domach nie były tak powszechne w jaki sposób obecnie drukowano w drukarniach. Bez względu na to co to było, była możliwość skorzystania z usług takiego zakładu. Czasami niemniej jednak nie udawało się czegoś wydrukować. Czemu? Otóż wskutek tego, iż w drukarniach okazjonalnie kiedy tak właściwie wykorzystują z programów takich w jaki sposób Microsoft Word, w jakich to przeważnie my piszemy nasze pisma. Błędem było w takim razie zapisywanie zaświadczeń w takim formacie. Błędem, jakiego naprawienie na miejscu nie było możliwe.

W drukarniach zazwyczaj operuje się na programach takich jak Photoshop, CorelDraw czy innych zaprzątających się grafiką. Okazjonalnie jaka drukarnia usposobiona jest na drukowanie dokumentów, a oprogramowanie dużo kosztuje wolą w następstwie tego zainwestować w coś, co przyniesie znacznie więcej zysku. Programy jakie użytkuje każda drukarnia służą do obróbki grafiki wektorowej, lecz nie tylko. Powodem jest znacznie większy zysk z publikowania obrazów aniżeli pism tekstowych. Nie oznajmione jest jednak, że nie wynajdziemy drukarni, które takie oprogramowanie mają, przeważnie są to drukarnie wydawnicze.

Wydruk jest odbitką uzyskaną na urządzeniu obrzeżnym komputerowym – przetestuj grafcolor.pl – drukarnia częstochowa. Urządzenia zdolne do drukowania to drukarka, ploter czy faks. W domowych drukarniach znajdziemy na pewno drukarkę, gorzej będzie z ploterem. Ploter to urządzenie jakie z reguły wynajdziemy w drukarniach pokaźniejszych, należących do wydawnictw lub ewentualnie prywatnych. Sprzyjają one do drukowania obrazów, a nie dokumentów. Kopie uzyskane przeróżnymi metodami druku dzielimy na wydruki, druki i maszynopisy. Wydruki znajdziemy właśnie w drukarniach, ponieważ pochodzą z drukarki, faksu i plotera. Druki to dokumenty jakie skonstruujemy dzięki maszynie drukarskiej, a maszynopisy z maszyny do pisania. Jest parę metod uzyskiwania nadruków, są to na przykład: druk atramentowy, druk laserowy, druk termiczny, druk termo transferowy i druk solwentowy. W zależności od tego co drukujemy, jakiej jakości potrzebujemy oraz w zależności od rodzaju drukowanego elementu wybierzemy inną drukarkę. To, jaką najlepiej wybrać pozostawmy niemniej jednak pracownikom drukarń.