W dzisiejszych czasach adopcja przestała być tematem tabu, bowiem słyszymy o niej nadzwyczaj wiele w mediach i w rozmowach ze znajomymi. W stworzonym przez nas kraju słyszy się bardzo sporo o adopcji jednym z ostatecznych tematów jest mit o tym że jeśli pragnie się zaadoptować dziecko to okres wymagania jest potwornie długi a procedura skomplikowana. A przecież nie jest tak że to rodzice wyczekują na dzieci tylko dzieci na rodziców oraz to dla nich ten czas ma okazję wydawać się niezmiernie długi. Jeżeli pragniesz się starać o dziecko to musisz mieć stałe miejsce zamieszkania i korzystać z praw cywilnych oraz obywatelskich, pożądaną opinię ośrodka adopcyjnego. Rodzina, która stara się o adopcję dziecka powinna mieć właściwe okoliczności mieszkaniowe aby przyjąć do niego dziecko i udokumentowane środki pieniężne, aby ośrodek adopcyjny wiedział iż dziecku niczego nie zabraknie.

Jeżeli rodzina, która pragnie zaadoptować dziecko ma swoje własne pociechy na pewno to nie przeszkadza, oraz postać samotna też może zaadoptować dziecko jeżeli będzie miała tylko profesjonalne dochody żeby siebie i dziecko utrzymać. Wszelkie rodziny, które pragną zaadoptować dziecko muszą przejść przez okres przygotowawczy do takiej adopcji – tu wspomoże też fundacja puszczykowo. Przyszli rodzice muszą przejść przez wiele spotkań i zajęć grupowych, a cały ten okres trwa blisko dziewięciu miesięcy. Taki okres przygotowawczy obejmuje spotkania informacyjne i pedagogiczne, wizytację w domu kandydatów.

Dużo czasu pochłaniają zajęcia grupowe, na jakich fachowcy przedstawiają nam wiedzę o komplikacjach rozwojowych i emocjonalnych dziecka porzuconego oraz pogłębiają naszą przejrzystą decyzję do przyjęcia dziecka. Także znacząca przy adopcji dziecka jest diagnoza psychologiczna, oraz spotkanie w grupach warsztatowych. Na koniec takiego czasu przygotowawczego ośrodek organizuje spotkanie z rodzina, jaka już adoptowała dziecko, by podzielić się własnymi przeżyciami, oraz osobistymi doświadczeniami, no i indywidualne spotkanie, jakie podsumowuje cały cykl przygotowawczy, a w następnej kolejności komisja kwalifikacyjna prezentuje własne spostrzeżenia ze wszystkich zajęć i z całego tego okresu przygotowawczego.