Firmy budownicze przewyższają się w komponowaniu pionierskich pomysłów nowoczesnego budownictwa. W branży absorbującej się konstrukcją balustrad każdego dnia wypatruje się oryginalnych oraz perfekcyjnych sposobów, żeby dogodzić wyczekiwania kontrahenta. W tym kontekście odróżnić wolno parę rodzajów balustrad.

Tradycyjne balustrady pełne murowane, są uformowane z betonu lub cegły. Ich zakończenie stanowi poręcz, od czasu do czasu zakończeniem balustrady jest parapet. Troszeczkę antyczny system konstruowania naprowadza kompozycja złożona z pionowych tralek. Za materiał wykonawczy używa się betonu, drewna, czy także kamieni. W tym przypadku tworzy się również balustrady z metalu. Najczęściej spotykanym aktualnie metodą budowania balustrady jest konstrukcja słupkowa, a materiałem uzupełniającym przestrzeń pomiędzy słupkami i poręczą jest szkło bądź siatka ażurowa. Z kolei ażurowe oczka siatki osłonięte ścianką tworzą tak oznaczaną balustradę ślepą.

Ustawienie każdego takiego zabezpieczenia wskazane jest pewnymi wymogami technicznymi. Ludzie archaiczni starali się odszukać sposób na asekurację przed zimnem i zagrożeniem dzikich zwierząt. System kładzenia budowli zmieniał się wspólnie z socjalizacją człowieka. Dziś funkcjonujące prawo budowlane, w tym zakresie przejrzyście określiło własne zasady. Każdy postawiony obiekt ma obowiązek spełniać wytyczone mu wymagania i posiadać zezwolenie na budowę. Również w odniesieniu do konstruowania balustrady, standard stawia jasne i praktyczne wymagania – sprawdź Ściany Szklane. Postawione balustrady powinny posiadać trafną wysokość i tak zwaną sztywność. Przykładowa wysokość konstrukcyjna balustrady balkonowej lub schodowej wynosi sto dziesięć centymetrów.

Przepisy normy budowlanej formułują również wielkość oczek w balustradzie ażurowej. W budownictwie wielkomiejskim, gdzie stawiane są wielotysięczne osiedla, balustrady balkonowe są stereotypowe dla wszystkich mieszkańców bloków. Nawet odcień napełnienia szklanych płyt pomiędzy słupkami jest stricte sprecyzowany przez moderatora budynków. Proces inwencji kreatywnej ma szansę zaprezentować się w czasie stawiania domku jednorodzinnego. W tym wypadku projektant ma możliwość wykazać się swoimi możliwościami twórczymi.