Od kilku tysięcy lat bogacimy swoją wiedzę na temat wszelkich roślin oraz ziół, które można oraz da się w jakiś sposób wykorzystać w życiu człowieka. Wykorzystywano ich nieraz, jako pokarmu, nacierania się czy okładania ran. Z biegiem czasu sztuka lekarska ruszyła do przodu, zapoczątkowała to właśnie natura. Ludzie zaczęli uprawiać rośliny i rozmaite rodzaje ziół by zbadać ich właściwe i optymalne zastosowanie.

Zioła w medycynie miały dość duże znaczenie, bowiem ludzie twierdzili wtenczas, że przeciw każdej dolegliwości wyrosło zioło lecznicze i jakakolwiek dolegliwość jest wyleczalna za pomocą różnorodnych naparów czy kąpieli. Zioła w medycynie historii były stosowane od zawsze, od starożytności po czasy współczesne. Medycyna oraz farmaceutyka mknie z biegiem czasu do przodu, co świadczyło o zmianach. Rozpoczęły powstawać leki syntetyczne, jakie na dzień dzisiejszy wynajdziemy w każdej aptece, są tam wszelkie rodzaje leków, jakie może potrzebować klient – na przykład koci pazur. Ceny są czasem zaskakujące, ale XXI wiek nie zostawia nam niemalże wyboru. Leków jest coraz to więcej a choroby też przybywają, co „zmusza” nas do wykupywania drogich lekarstw.

Dziś ludzie nie mają czasu ażeby uprawiać zioło, przygotowywać je oraz spożywać by wszelkie drobnoustroje zniszczyć, bo jak sami o sobie mówimy – jesteśmy ludźmi nowoczesnymi, którzy stawiają na zaawansowaną medycynę oraz farmaceutykę. Są osoby, jakie intrygują się zielarstwem i spędziły całe życie nad uprawami, roślinami i wywarami i stosują je w ramach potrzeby zdrowotnej we własnym zakresie. Inni również stosują rośliny, jakie wolno palić. Mowa tutaj o konopi indyjskiej, która była stosowana w innych państwach na ogromną skale również do celów leczniczych. Jeśli chodzi o dzisiejsze lata nie jest już stosowana w medycynie a w wielu krajach została zakazana oraz uznana za narkotyk miękki acz badania naukowców wykazały, iż większość pacjentów może osiągnąć korzyści z leczenia zanim pojawią się jakieś negatywne symptomy. Zioła są też wykorzystywane w produktach dziennego użytku, są dodawane nawet do past do higieny jamy ustnej jak oraz różnych kremów nawilżających.