Okno otwiera przed nami pejzaże na świat. To właśnie dzięki niemu do naszych mieszkań i domu wpada naturalne światło które w niesłychanie znaczącym stopniu oddziałuje na nas samych. W jaki sposób się czujesz gdy przebywasz w pomieszczeniu bez okna? Na pewno jesteś ponury, rozdrażniony itp. Natomiast światło wpływa na nasze samopoczucie, umożliwia odczuwanie natury, wpływa na stworzony przez nas stan emocjonalny itd. By w pełni nasycać się światłem codziennym warto tak rozlokować nasze pokoje oraz rozkład dnia aby z niego korzystać. Np. niesłychanie prawidłowo wyposażyć sobie sypialnie w pokoju z oknami na wschód. Słońce będzie nas budziło. Także śniadanie przytulniej się je w pomieszczeniu oświetlonym poprzez słońce. Po południu, po przyjściu z pracy człowiek potrzebuje odrobinę relaksu, odpoczynku oraz to najpoprawniej w oświetlonym pokoju.

Właśnie dlatego od zachodniej odsłony prawidłowo byłoby usytuować salon i pokój zabaw. W punktach czujnych np. toaleta, ubikacja możemy zastosować szyby mleczne jakie nas izolują przed światem peryferyjnym ale równolegle przepuszczają światło dzienne – więcej opcji na stronie Pracownia projektowa Turek. Kupno okna nie jest takie proste. Do wyboru mamy przeróżne rodzaje okien wykonanych z rozmaitych materiałów, o rozmaitych kształtach itp. Gdy już takie odnajdziemy cieszymy się, iż jest niedrogie. I tu tkwi haczyk. Z pozoru okno może być tanie jednak za pełną resztę (dodatki, uchwyty, inny kolor, lakier itp.) powinniśmy zapłacić. Dlatego należałoby uczynić, dopytać sprzedawcę co się znajduje a co nie w komplecie okna.

Producenci przeważnie produkują sztampowe okna innymi słowy takie, jakie z reguły występują w naszych domostwach. Mają katalogi, z jakiego śmiało możemy sobie wybrać okno za niedużą cenę. Każde inne nie odnajdujące się w katalogu jest wykonywane na zamówienie, jakie jest droższe. Jeśli chcemy zaoszczędzić, warto pomyśleć nad oknem nieotwieranym. Jeśli np. w salonie mamy rozmieszczonych parę okien to przecież nie wszelkie muszą być otwierane. Do wietrzenia pomieszczenia wystarczy jedynie jedno okno. Na cenę okna wpływa też jakość szyby. Zazwyczaj kupujemy okna z szybą jednokomorową. Dwukomorowa są już droższe z wzmianki na jej grubość, ciężar, są solidniejsze i wytrzymalsze.