W różnego rodzaju kamienicach ciężko jest zainstalować jeden piec grzewczy na paliwo stałe żeby ogrzać cały obiekt. Kamienica zwykle jest budowlą gdzie przebywa parę rodzin, wskutek tego ciężko było by zorganizować ogrzewanie jednym piecem. Ze względu na wysoką efektywność grzewczą i ekonomię instaluje się piece gazowe. Wyróżnia się tutaj piece stojące i wiszące. Do jednego lokalu mieszkalnego w kamienicy wystarczający będzie piec gazowy wiszący. Stojące są masywne, wykonane z trwalszych materiałów i mniej awaryjne jednak przy okazji absorbują o dużo znacznie więcej kosztownego miejsca. Piec zasilany jest gazem ziemnym, otwarcie pobieranym z instalacji (jeżeli owa istnieje) czy też gazem płynnym gromadzonym w pojemnikach zamontowanych pod ziemią czy też na przestrzeni, na działce.

Kupno zbiornika oraz wykonanie instalacji wiąże się oczywiście z większymi kosztami niż w wypadku kiedy mamy dostęp do instalacji z gazem ziemnym. Na rynku jesteśmy w stanie znaleźć też piece kondensacyjne o drobnej temperaturze spalania, która wynosi około 50 stopni Celsjusza. W dawnych czasach węgiel i inne paliwa kopalne, na które zasilane są dzisiejsze instalacje grzewcze w budynkach, nie były tak dostępne jak dziś. Dawniej najpopularniejszym rodzajem pieca były piece na drewno – więcej dowiesz się na domenie pelet. Samo drewno było i jest najtańszym i najłatwiej dostępnym surowcem palnym.

Piece na drewno tym samym nie pozostały na wskroś wyparte przez inne systemy grzewcze. Technologia poszła do przodu i piec na drewno stał się dziś niezmiernie efektywny i w wielu aspektach poprawniejszy od swoich konkurentów. Z ekologicznego punktu widzenia, spalane drewno emituje o dużo mniej szkodliwych substancji do atmosfery. Po za tym drewno jest paliwem odnawialnym w przeciwieństwie do gazu, węgla czy ropy. Największymi niemniej jednak pozytywnymi cechami pieców na drewno jest nieduża cena samego paliwa oraz tańsze koszta użytkowania. Najpopularniejszym piecem na drewno jest kominek. Kominek pełni dwie misje. Ogrzewa efektownie cały dom a przy okazji ładnie wygląda. Jedyną wadą jest to iż drewno spala się o dużo szybciej niżeli np. węgiel. Należy przy tym na dodatek instalować podajniki co kojarzy się z dodatkowymi wydatkami.