W naszym kraju bardzo w wielu przypadkach dochodzi do wypadków drogowych, w jakich często będą asystować piesi. Z tego też powodu stosuje się wszelkiego typu zabezpieczenia, szczególnie zaś na tych odcinkach, gdzie nie wolno się spodziewać sygnalizacji świetlnej, czy na przejazdach autostradą. W takich położeniach nadzwyczaj poprawnie analizują się siatki autostradowe, jakie będą się różnić od sztampowych tym, że są całkowicie inaczej plecione.

Poza tym są znacznie grubsze i lepiej znoszą warunki atmosferyczne, a ich solidność dochodzi do trzydziestu lat, w trakcie gdy szablonowe siatki ogrodzeniowe zużywają się już po pięciu, dziesięciu.

Jesteśmy w stanie jednak zadać sobie zapytanie, czy rzeczywiście obecność takiej siatki jak sztachety blaszane w obszarze niezabudowanym jest konieczna. W większości wypadków nie wolno mieć tu wątpliwości, gdyż często autostrady prowadzi się przez tereny leśne, które będą się rozciągać na dużo kilometrów. Istnieje zatem ogromne ryzyko, że niespodziewanie może w takim miejscu wyskoczyć na jezdnię leśna zwierzyna, jak na przykład sarna.

W takiej sytuacji kierowca, zdziwiony takim biegiem spraw, może nie mieć właściwie dużo czasu na reakcję i dojdzie do kolejnego wypadku, jaki może być katastrofalny w skutkach. Poza tym na takich terenach cyklicznie buduje się domy rodzinne, co prawda nie przy samej autostradzie, jednakże w niedalekiej odległości od niej. Istnieje w takim razie i takie możliwość, iż gdzieś w pobliżu są w stanie bawić się dzieci oraz z ciekawości będą pragnęły wybrać się na przechadzkę, aż do samej autostrady.

Jeżeli zaś będziemy zastanawiać się nad tym, czy taki detal aranżacji powierzchni jest atrakcyjny, to z pewnością nie wolno go określić tutaj pozytywnie. Szkodnicy on widok na zielony teren, jaki będzie się rozciągać dokoła oraz ma prawo stanowić nawet swego typu pułapkę. Jeśli ktoś się zgubi w lesie i będzie chciał się przedostać na autostradę, aby załapać się na przejazd autostopem, może się zdziwić, kiedy zobaczy przed sobą wysoką siatkę, po jakiej niezmiernie trudno będzie się przedostać na drugą witrynę.