Posiadanie ocieplania powietrznego ma dużo zalet. Kurtyny powietrzne nie są jednak jedyną alternatywą, w jaką można zagospodarować ten sposób ogrzewania. Wolno go też zastosować w chatach jednorodzinnych. W tym celu montuje się system kanałów przewodzących ciepło, a w pomieszczeniu gospodarczym jego źródło. Główną zaletą ogrzewania nawiewnego jest znacząca estetyka. Źródła ciepła są praktycznie niezauważalne w przeciwieństwie do standardowych grzejników. Mając system nawiewny nie musimy się także bać, że przewody ulegną zamarznięciu, kiedy temperatura opadnie poniżej zera. Nawiew powietrza przy dobrej modyfikacji gwarantuje też jednoczesne oczyszczanie, jak oraz jonizację powietrza. Ma to zwłaszcza obszerne znaczenie dla alergików. Wadą kurtyn powietrznych może być natomiast nazbyt obszerna emisja dźwięku podczas ich pracy.

W budynkach handlowych nie jest to zauważalne. W domkach jednorodzinnych może to być jednakże niesłychanie obszerną niedogodnością. Nie łatwo również wykryć wadliwą prace urządzania. Jest to utrudnione przede wszystkim wtedy, gdy kurtyna powietrzna jest wmontowana w ścianę budynku. Nagrzewanie nawiewne nie jest także dokładne. Ciepło nie rozchodzi się równomiernie. Z tego również powodu ma prawo dojść do sytuacji, kiedy w jednym miejscu temperatura będzie wybitnie wysoka, a w innych, gdzie ciepło ma utrudniony dostęp, zdecydowanie niższa. Następną wadą ocieplania cieplnego jest to, że są one z sobą powiązane. Bywa że przenoszą on zapachy pomiędzy pomieszczeniami.

Może to łatwo irytować, gdy zapachy z kuchni pojawiają się w sypialni. Kurtyny powietrzne typu kurtyna powietrzna jak i sam system nawiewny trzeba poddawać okresowej konserwacji. W przeciwnym wypadku prędko nagromadzą się w nich zanieczyszczenia, co będzie prowadziło do rozkwitu bakterii oraz pogorszenia jakości powietrza w pomieszczeniach. Jakim sposobem się w następstwie tego okazuje w przypadku budynków handlowych kurtyny powietrzne są korzystnym rozwiązaniem. Niedociągnięcia tych urządzeń są na ogół słabo widoczne bądź nie przeszkadzają one w pracy. W przypadku domków jednorodzinnych prawidłowiej jednak zrezygnować z tego rozwiązania.