Wniesienie budowli to nie taka prosta kwestia. Nawet normalny dom mieszkalny potrzebuje pracy wielu profesjonalistów. Wszystko rozpoczyna się w biurze architektonicznym. Inżynier ma obowiązek zdecydować, jak będzie wyglądał stworzony przez niego budynek. Ogólny plan budynku, rozwiązania konstrukcyjne oraz dobór materiałów to podstawowe elementy każdego projektu.

Naturalnie najważniejszą część stanowią całkowite obliczenia. Muszą być zrealizowane bezbłędnie. Dokumentacja zostaje zatwierdzona, po czym trafia do firmy budowlanej. Realizacją przedsięwzięcia zajmuje się wykwalifikowany ekspert. Dobiera on ekipę pracowników, którzy wezmą udział we wznoszeniu budynku. Na miejsce budowy dowozi się materiał oraz ustawia zabezpieczenia przed intruzami. Pierwszego dnia pracy pojawiają się także niezbędne maszyny. Jakikolwiek etap jest stricte kontrolowany. Wykończenie budynku stanowi jego elewacja.

W nowoczesnym budownictwie każdy obiekt mieszkalny jest ocieplany styropianem, nim zmaluje się powierzchnię na jakiś odcień – przy ocieplaniu używa się podnośnik koszowy Sochaczew. Dzięki temu ucieczka ciepła z gniazdek zostaje ograniczona. Gotowy blok czy wieżowiec pozostaje oddany do żytku po wcześniejszej kontroli. Plac budowy jest na ogół podzielony na kilka sektorów. W jednym z nich muszą znajdować się magazyny, w jakich przechowuje się materiał budowniczy. W innym sektorze są przetrzymywane maszyny. Każdy budynek wymaga przyzwoicie przygotowanego gruntu, zanim położy się fundamenty.

Skutkiem tego niezwykle znaczącą grupą machin są te, jakie służą do robót ziemnych. Podstawę stanowią różnego typu koparki, zgarniaki oraz ładowarki. Służą usunięciu nadmiaru ziemi ze strategicznego obszaru. Wykopany materiał poddaje się gęstnieniu i prasowaniu, po czym odwozi się go w pakunkach. Na terenach mokrych sprawdzają się ssawniki, pompy oraz inne urządzenia odciągające wodę. Tak przygotowany grunt nadaje się do wylewania betonu. W wyjątkowych betoniarkach miesza się cement, wodę oraz piasek. W wypadku robót drogowych wymagane są frezarki oraz rozściełacze do asfaltu. Czasami konstrukcja wymaga obecności podpór w postaci pali. Wskutek tego ekipa powinna dysponować kafarem, palownicą lub nadzwyczajnymi młotami. Do przenoszenia materiałów budowlanych służą odpowiednie środku transportu. Dźwigi, ciągniki i inne urządzenia sprawdzają się w przewozie na małe odległości.