Ludzie, jacy dużo podróżują, na długo zachowują biegłość cielesną i umysłową. Śledząc turystów zagranicznych przyjeżdżających do Polski, nieraz zauważamy na ulicach miast, lub w zabytkowych budynkach wycieczki, złożone z uczestników o średniej wieku powyżej 60 lat. Maszerują dziarsko, bez ociągania, jakby wiek nie był tu żadną przeszkodą w odkrywaniu świata. Rozmawiając z poniektórymi z nich, można się dowiedzieć, że tak w samej rzeczy, dopiero po przejściu na emeryturę rozpoczął się dla nich śmiały etap w życiu, czyli zwiedzanie przeróżnych krajów świata, nie martwiąc się o finanse, o pozostawienie na jakiś czas rodziny.

W wielu państwach, starszym wiekowo wędrowcom, biura podróży i hotele proponują specjalne programy dopasowane do ich wieku i możliwości fizycznych. Jeśli wycieczki, to nie całodzienne, jakkolwiek podzielone na krótsze czasowo etapy. Obowiązujący wypoczynek w ciągu dnia – np. dłuższy obiad w jakimś wyjątkowym miejscu. Zajęcia na basenie, lub też aerobik w sali hotelowej. Turyści niesłychanie z rozkoszą korzystają z takich zajęć, wiedząc, że to poprawia ich kondycję oraz zdrowie. Objęcie opieką podróżników przyjeżdżających do danego kraju, to turystyka przyjazdowa.

Organizacja wycieczek na zwiedzanie, zapewnienie przewozu, przewodników, zakwaterowania, dokumenty wizowe do chin – tym wszystkim absorbują się eksperci od turystyki przyjazdowej. Tudzież wszystkie działania zmierzające do zapewnienia wakacji grupie uczestników za granicą, definiujemy nazwą turystyki wyjazdowej. Praca w turystyce zapewnia bardzo mnóstwo satysfakcji, pod warunkiem, ze ma się otwartą głowę na pionierskie propozycje oraz pomysły. Sam zabytek nie wystarczy, by turystom uprzyjemnić pobyt. Wycieczki zorganizowane wyszukują różnych akcesoryjnych atrakcji, chociażby kolacja zorganizowana w jakimś niepowtarzalnym położeniu, np. w kopalni soli w Wieliczce, 130 metrów pod ziemią. Jest to ukochane miejsce organizacji imprez towarzyszącym turystom konferencyjnym. Polska proponuje coraz więcej ciekawych miejsc na pomocnicze imprezy dla podróżników, a to tylko zwiększa naszą klarowną atrakcyjność.