Ważne wiadomości powiązane z rozszerzaniem diety niemowlęcej powinny być priorytetem dla świeżo upieczonych matek. Szczęśliwie, rośnie świadomość na temat tego, jak istotne są prymarne nawyki żywieniowe, ale też to, by w rozszerzaniu diety zachować odpowiednią sekwencję. W Internecie nie brak miejsc, w których można odnaleźć porady specjalistów. Kiedy w takim razie młode matki mają jakieś rozterki, to za każdym razem mogą korzystać z kwalifikacji innych. I uzyskać gwarancję, że w adekwatny sposób zajmują się swoim maluchem.

Wprowadzenie pokarmów stałych do diety dziecka, określane też jako rozszerzanie diety to znaczący moment. Można je stosować obok mleka matczynego bądź mleka sztucznego oraz powoli je zastępować. Ten etap trwa od mniej więcej pół roku do dwóch lat, lecz może i trwać dłużej. Początkowo dziecko poznaje nowe smaki, zapachy, tekstury pokarmów. Stopniowo będzie mogło zauważyć, że pokarmy stałe zagwarantują mu sytość. Sam etap poszerzania diety jest wyjątkowo ważnym czasem w rozwoju dziecka. Spróbowanie nowych pokarmów wiąże się ze zdobywaniem nowych zdolności: wkładaniem pokarmów do jamy ustnej, żuciem, połykaniem pokarmów stałych, rozgniataniem dziąsłami i językiem kawałków jedzenia, wypluwaniem, odkrztuszaniem, władaniem sztućcami, chwytaniem mniejszych elementów paluszkami, lub piciem z kubeczka.

W tym czasie dziecko uczy się również powtarzania zachowania dorosłych przy stole, a więc od początku należy spożywać pokarmy wspólnie z dzieckiem. Zaleca się dążyć do wyłącznego karmienia mlekiem do szóstego miesiąca życia malucha, a rozszerzać dietę można dopiero po skończeniu 17 tygodnia życia dziecka. WHO zaleca, że organizm niemowlęcia jest przygotowany do jedzenia pokarmów stałych jedynie po ukończeniu 6 miesiąca życia dziecka a także po wykazywaniu sygnałów gotowości do poszerzania diety. Gotowość ta objawia się między innymi w tym, że dziecko pewnie siedzi, nie odpycha jedzenia językiem a także trafi poszczególnymi produktami spożywczymi do ust. Wszystkie produkty należy podać stopniowo i zaobserwować malucha. Rozszerzać dietę należy od warzyw oraz owoców.