Na półkach sklepowych mamy niezmiernie różnorodne kawy. Zapakowane są one w rozmaite zapakowania, pudełeczka, woreczki. W pewnych sytuacjach wybitnie długo zastanawiamy się nim wybierzemy tą należytą. Aby wiedzieć, jak dana kawa smakuje musimy jej spróbować. Nie ma innego sposobu na sprawdzenie jej smaku. Są kawy podobne do siebie w smaku, ale są także i takie totalnie różne. Kawę można poddać klasyfikacji.

Wyróżnia się kawy w ziarenkach, kawy rozpuszczalne i te, które są liofilizowane. W naszym kraju najpopularniejsze są kawy rozpuszczalne. Większa część z nas pije właśnie takie kawy. Kiedyś nie były one dostępne. Trzeba było sprowadzać je z zagranicy – a to w pewnych momentach było niesłychanie trudne. Kupowało się wobec tego kawy w ziarnach i porządnie przygotowywało do parzenia – mieliło w młynkach do kawy tak, aby uzyskać właściwą strukturę takich ziaren, by rozdrobnić je.

Nie zdołały być nazbyt drobne, ale oraz nadmiernie grube. Każdy samodzielnie musiał określić, jaka kawa smakuje mu najbardziej – polecamy kawa espresso. Dzisiaj mamy bardzo gigantyczny wybór kaw. Są różne smaki, różni twórcy. Kawa produkowana i w głównej mierze hodowana jest w różnych państwach.

Aby dopuszczalne było wyprodukowanie ziaren kawy w miejscu, w którym pragniemy założyć plantację musi być prawidłowo ciepło, musi być odpowiednia wilgoć. Większość kawy wytwarzana jest w Ameryce Południowej i Azji.

Znikome ilości w Afryce. Bezsprzecznie do najogromniejszych wytwórców zalicza się Brazylię. Stamtąd na rynek światowy wypuszcza się ponad dwa miliony ton kawy. A jest to w istocie niezmiernie wiele. To nieomalże trzydzieści procent ogółu kawy, jaka trafia na rynek światowy.

Drugim co do wielkości producentem jest Wietnam a niebawem za nim plasuje się Indonezja. I to oczywiście z tych krajów kawa jest zdecydowanie najlepsza. Sporo osób kupując w punktach sprzedaży kawę zwraca szczególną uwagę na to skąd pochodzą ziarna kawy. Znikome ilości kawy zbierane są w Ugandzie, Hondurasie oraz Etiopii. To właśnie rynek kawy dostarcza tym krajom milionowe zyski. A hodowla kawy w żadnym wypadku nie jest rzeczą prostą. Jakikolwiek entuzjasta tego fantastycznego napoju powinien to wiedzieć.