Uważna większość z nas decyduje się na zaciągnięcie zapożyczenia. Są to pożyczki w przeróżnych sumach – w pewnych sytuacjach niebezużyteczna jest nam pokaźniejsza suma, niekiedy ograniczamy się do pożyczenia mniejszej kwoty pieniędzy. Takie pożyczki zezwalają nam na realizację wyznaczonych celów, ocalają domowy budżet. Wiemy, jak zawiłe są czasy.

Niejednokrotnie nasze honorarium za pracę jest tak niskie, że nie mamy możliwości kupić sobie tego, o czym marzymy czy czego potrzebujemy. W takich wypadkach pożyczka jest murowana. A w tym celu udajemy się do banku, w którym o taką pożyczkę się ubiegamy. Ludzie, jacy mają zdolność kredytową bez jakichkolwiek problemów taką pożyczkę otrzymają. Nie będzie to zawiłe.

Czasami jednakże zdolność kredytowa jest wątpliwa oraz nie mamy szans na pozyskanie kredytu ani nawet pożyczki. Bezprecedensową okazją w takim wypadku są pożyczki pod zastaw. Zdobycie takiej pożyczki jest trochę bardziej skomplikowane niż w przypadku normalnej, schematycznej pożyczki. Pożyczkobiorca musi bowiem dysponować określonym majątkiem, który będzie w stanie zastawić. Będzie to zagwarantowanie dla banku. A bank musi posiadać takie zabezpieczenie, musi mieć pewność, że pożyczka zostanie spłacona. Co ma prawo być zastawem w przypadku zaciągania pożyczek pod zastaw? Możliwości jest nadzwyczaj dużo.

Wiele zależy bezsprzecznie od tego, co dany podmiot zaciągający wierzytelność ma i jaka jest kwota, jaką chce pożyczyć. W większości wypadków zastawiane są nieruchomości. Mieszkanie czy dom z powodzeniem mogą być takim zastawem, który na czas spłacania pożyczki przechodzi na własność banku. Nie oznacza to w żadnym razie, że musimy wyprowadzić się z mieszkania czy zastawianego domu. Jeśli pożyczka zostanie spłacona bank przestaje być właścicielem zastawionej nieruchomości – traci do niej wszelakie prawa. Nieruchomość ponownie staje się własnością oraz to my nią jesteśmy w stanie dysponować. Zaciągając pożyczki pod zastaw powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli nie będziemy takiego kredytu spłacać nieruchomość może zostać zlicytowana przez instytucję finansową.