Każdy, kto chce nabyć pojazd, a nie ma właściwej gotówki ma prawo iść do banku po kredyt samochodowy. Kredyt samochodowy w swojej formie oraz formalnościach podobny jest do kredytu na zakup towarów. Do jego przyznania niezbędne są fundamentalne dokumenty takie jak dowód osobisty oraz udokumentowane płace. Dodatkowym warunkiem, jaki może postawić bank to taki, że pojazd nie może być starszy niż dziesięć lat.

Dzisiaj banku nie obchodzi pochodzenie wozu, może być on zarejestrowany w kraju lub też zagranicą. Gdy bank udostępni nam zezwolenia na kupno samochodu to powinniśmy spełnić ponadprogramowe formalności. Główna taka formalność to ustanowienie zastawu sądowego. Taki zastaw sądowy polega na napisie do księgi zastawów sądowych, odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym. I na mocy takich wpisów, mimo że jesteśmy posiadaczami auta nie możemy go ani sprzedać ani oddać do kasacji.

W ten sposób kredytodawca zabezpiecza się przed nieuczciwymi kredytobiorcami. Następnym warunkiem, jaki bank stawia kredytobiorcy jest to, że samochód musi posiadać ponadprogramowe ubezpieczenie auto casco. W współczesnych realiach posiadanie samochodu nie wydaje się być już luksusem zarezerwowanym dla nielicznych, jednak koniecznością powiązaną z podróżowaniem do pracy. Dla znacznej większości ludzi zakup oryginalnego, wymarzonego samochodu łączy się z zaciągnięciem w banku kredytu.

Jednak większa część banków przygotowała specjalną ofertę pod nazwą kredyty samochodowe, formalności w nich są prostsze niż w schematycznych kredytach gotówkowych, lecz banki stawiają konsumentom inne obwarowania, jakie maja chronić je przed niespłacalnymi ratami – pomoże doradca kredytowy wrocław. Zwykle zastawem takim jest wpis do dowodu rejestracyjnego, w którym zazwyczaj bank jest właścicielem bądź współwłaścicielem samochodu w zależności od sumy pierwszej wpłaty. Po zakończeniu spłaty rat cesja banku wygasa i dowodzie rejestracyjnym dokonywane są zmiany.

Do podpisania takiego kredytu wystarczy dowód osobisty, drugi dokument (zazwyczaj prawo jazdy) oraz zaświadczenie o wynagrodzeniu. Jak najbardziej nieodzowne jest posiadanie pozytywnej historii w Biurze Informacji kredytowej. Zwykle kredyt taki jest przekazywany bezpośrednio na konto właściciela komisu lub ewentualnie salonu samochodowego.