Sposoby i metody jeżdżenia w obecnej chwili są totalnie niewspółmierne z tymi, z jakimi mieli do czynienia ludzie jeszcze kilkanaście lat temu. Aktualne środki komunikacji zbiorowej, takie jak autokary, samoloty, czy pociągi są nadzwyczaj nowoczesne oraz wyposażone w kolosalną ilość udogodnień. Bieżące transporty autokarowe oraz z innych miast, nawet jeżeli są zaplanowane w letnie dni, a trasa liczy sobie paręset, czy nawet znacznie więcej kilometrów, nie wzbudzają w nikim przerażenia – wypróbuj wynajem autokarów kraków. Autokary do transportu pasażerów mają już niemal wszelkie zainstalowane drukuje systemy klimatyzacyjne, jakie radzą sobie bezbłędnie z wysokimi temperaturami.

Współczesne układy jezdne powodują, że nawet bardzo dziurawe drogi są dla pasażerów autobusu niezauważalne. Obszerne rozmiary autobusów zezwalają na zamontowanie w nich kabin toaletowych, to naturalnie dzięki czemu nie jest korzystna aż tak znacząca ilość przystanków na uregulowanie przez pasażerów bazowych potrzeb fizjologicznych. A do tego na pokładzie są systemy audio wizyjne, które uatrakcyjniają pełną podróż. Również same fotele są gigantyczne i komfortowe.

Jedną z absolutne najistotniejszych kwestii, jakie są związane z ruchem drogowym i przemieszczaniem się ludzi, jest bez zaprzeczania bezpieczeństwo. To wprost nadrzędna sprawa, bowiem niestety, jest tak, iż od wielu lat, wraz z rozwojem motoryzacji i upowszechnianiem się samochodów, liczba osób, które ginęły na drogach była niesłychanie wysoka i liczona, jedynie w Polsce, w tysiącach osób. W ostatnich latach, ta tendencja jest na szczęście malejąca, jednak i tak daleko nam do innych krajów europejskich, gdzie te statystyki są o dużo lepsze. Gigantyczny wpływ na to ma nie tylko kwestia kiepskich dróg, czy nadmiernie brawurowej jazdy kierowców, jednakowoż też nadzwyczaj ważny problem związany ze stanem technicznym pojazdów. Jest to rzecz na jaką zwraca się u nas nieustannie mniej uwagi, aniżeli powinno. I jest szczególnie istotne w przypadku komunikacji zbiorowej. Transporty autokarowe są tu pod nadzwyczajną obserwacją, szczególnie, gdy dotyczą wycieczek, w jakich mają brać udział dzieci. Po serii wielu katastrof, stało się nieomalże standardem, iż policja przyjeżdża sprawić stan techniczny autokaru, jakim będzie dokonywany przewóz, przed wyruszeniem nim w trasę. To nadzwyczaj zmobilizowało przewoźników do zadbania o ich stan.